V Poľsku zakázali predaj energetických nápojov deťom. Pozreli sme sa, ako to funguje

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Obmedzujú predaj energetických nápojov. Deti do 18 rokov si tento obľúbený nápoj u našich susedov už nekúpia. Chcú tak ochrániť zdravie mladých. Pozreli sme sa, ako to funguje v Poľsku.

V poľskom obchodnom reťazci nám dnes nákup energetických nápojov pri samoobslužnej pokladni musela potvrdiť predavačka.

Zákaz predaja energeťákov mladým do 18 rokov platí u našich susedov od začiatku roka. Nápoje nie sú v predajni nijako oddelené, funguje to ako pri predaji alkoholu u nás. Obchodníkom hrozí za predaj mladistvým pokuta.

Prečítajte si tiež:

​Poliaci k zákazu pristúpili pre škodlivosť nápojov. Obsahujú veľké množstvo kofeínu, stimulačné látky, cukor a aminokyseliny. Doslova energetická bomba pre mladý organizmus. Po vypití sa deťom rozbúši srdce, zrýchli dýchanie a roztrasú sa končatiny.

„To môže viesť k bolesti hlavy, nevoľnosti, veľmi často môže byť z toho aj vysoký tlak. Potom sú tam nežiadúce vedľajšie účinky ako porucha spánkového režimu, porucha cirkadiánnych rytmov, teda vstávanie, zaspávanie a fungovanie cez deň,“ vysvetlil pediater Martin Matejka.

Môžu sa pripojiť bolesti hlavy aj poruchy správania. „Tie stimulačné látky stimulujú niektoré mozgové transmitery, ktoré môžu mať za následok tieto zmeny, poruchy správania, ktoré môžu viesť aj k zvýšenej agresivite týchto detí,“ doplnil pediater.

Prečítajte si tiež:

Pri dlhodobom pití hrozí závislosť

Ak deti energeťáky pijú dlhodobo, na stimulačné látky si zvyknú. Dokonca sa môžu stať od nápoja závislé.

„Ten nápoj začnem požívať, keď idem večer von, keď som doma, keď musím podať nejaký krátkodobý výkon a začne sa mi stupňovať to užívanie a môže to až prerásť do momentu, že sa tým energetickým nápojom môžem až predávkovať,“ priblížil adiktológ Rastislav Žemlička.

Regulovať predaj energetických nápojov plánujú aj v Česku. Zákaz bude platiť pre deti do 15 rokov. V nápojoch tiež obmedzia množstvo kofeínu, taurínu a cukru.

Zisťovali sme, či aj na Slovensku pripravujeme podobný zákaz. Ministerstvo pôdohospodárstva, pod ktorého agendu téma spadá, nám však na otázku neodpovedalo.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.