Na Slovensku pribúdajú ročne desaťtisíce onkologických pacientov. Otvárajú aj témy, ktoré sú tabu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Strata vlasov, v niektorých prípadoch prsníkov, vaječníkov či semenníkov. Na Slovensku ročne pribúdajú desaťtisíce nových onkologických pacientov.

Niektorí z nich naberú odvahu, aby vyrozprávali svoje príbehy. Spolu podporujú tých, ktorí podstupujú náročnú liečbu. A otvárajú sa aj tabuizované témy.

Nešetrí smiechom a teší ju, keď hudbou rozveselí aj iných. Štefánia mala 21 rokov, keď jej prvýkrát diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlín.

„Prvú rakovinu som liečila ešte v bývalom vzťahu. Človek pri chemoterapii priberie, potom schudne, ja som to veľmi riešila, lebo som vedela, že môjmu predošlému partnerovi na tom záležalo,“ spomína Štefánia.

Odvtedy sa jej dvakrát vrátila. V ťažkých peripetiách jej však pomáha dávka empatie a porozumenia.

„Mám veľké šťastie na partnera Tomáša, ktorý ma vždy podržal. Odkedy som s ním, keď som sa liečila na druhú rakovinu, parochňu som ani nevytiahla. Ani neviem, kde je,“ hovorí speváčka.

Prečítajte si tiež:

Strata vlasov aj intimita

Strata vlasov sa zdá byť pri ostatných problémoch zanedbateľná. Nie vždy je to však tak. „Trápi mnohé ženy a odmietajú pre to podstúpiť liečbu, ktorá je účinná,“ potvrdila Eva Kováčová, riaditeľka Ligy proti rakovine.

Onkologickí pacienti pritom čelia viacerým výzvam. Aj tým, o ktorých sa hovorí len zriedka. Jednu z nich nedávno otvorila nezisková organizácia.

„Intimita znie, že je to téma, ku ktorej nie je čo povedať, a to je ten problém – je k nej čo povedať. Mnohí ľudia sa boja pýtať, čo sa udeje, keď dostanú rakovinu, aj v tej oblasti intímnej, ktorá je zasiahnutá po stránke fyzickej aj psychickej,“ vysvetlila Kováčová.

Prečítajte si tiež:

​Stretávajú sa najmä s týmito otázkami: „Neopustí ma? Budem ešte vedieť milovať tak ako predtým? Budem ešte výkonný?“

„Na človeka prídu úzkosti, depresie, v intimite je depresívne prežívanie. Oblasť intimity je veľmi hlboko zasiahnutá,“ hovorí onkopsychologička Lucia Budačová.

Liečba tiež môže ovplyvniť, či sa žena neskôr stane matkou a muž otcom.

„Je to taká prelomová záležitosť, ešte pred pár rokmi na to nemysleli nielen pacienti, ale ani lekári. Dali sme sa dokopy s Onkologickou spoločnosťou - keď sa u mladej ženy alebo muža zistí určitý typ rakoviny, snažíme sa vytvoriť určitý postup na zachovanie plodnosti, aby sme im zachovali zárodočné bunky – u žien vajíčka, u mužov spermie,“ vysvetlil Martin Petrenko, hlavný odborník MZ SR pre reprodukčnú medicínu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.