Aký bude aktuálny školský rok? Toto všetko čaká na učiteľov a žiakov

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Zmenou prejdú osemročné gymnáziá, učitelia si nájdu na výplatnej páske od januára mierne zvýšenie miezd.

Nový školský rok sa začína so starými problémami. Školám chýbajú učebnice a žiakov na niektorých predmetoch nemá kto učiť. Podľa opozície ministerka Martina Lubyová nerobí nič, aby sa naši žiaci učili lepšie. Šéfka rezortu ani premiér to ale takto čierne nevidia. Učiteľov vraj čakajú pozitívne zmeny, napríklad na výplatnej páske.

Aký bude tento školský rok? Pre učiteľov je to vraj vždy výzva. Ministerka Lubyová im sľubuje pozitívne zmeny a opozícia tvrdí, že školy nič nové a zásadné nečaká. „Zatiaľ nevieme o tom, žeby ministerka pripravila veľké reformné kroky na zmenu k lepšiemu. Najmä ako zabrániť, aby sa výsledky žiakov zhoršovali," tvrdí Veronika Remišová (OĽaNO) Opozičný kolega Branislav Gröhling (SaS) nevidí žiadny rozdiel oproti iným začiatkom roka.

September ale priniesol zopár noviniek - dotknú sa však iba niekoľkých oblastí. Reštartovalo sa duálne vzdelávanie - systém, v ktorom sa stredoškoláci učia v škole a zároveň pracujú vo firme. „Celý systém sme otvorili, zvýhodnili, spriechodnili," vyhlásila Lubyová.

Po novom stredným školám už nebudú krátiť peniaze na študenta. Podniky zase môžu dostať až tisícku ročne na každého stredoškoláka, ktorému sa budú venovať. To je vraj recept ako nalákať ďalších študentov. Ministerka dúfa, že do roku 2020 sa ten cieľ naplní. Malo by ísť o 12-tisíc študentov v duálnom vzdelávaní do tohto termínu, ale zatiaľ to nevyzerá reálne. Dnes ich takto študuje zhruba tritisíc.

Zmenou prejdú v tomto školskom roku osemročné gymnáziá. Nielenže prijali menej prvákov, ale prvýkrát otestujú žiakov tak ako deviatakov v základných školách. „Nevedeli sme porovnávať výsledky žiakov na osemročných gymnáziách a v základných školách," tvrdí rezortná šéfka.

Písomky budú mať po novom viac otázok a predĺži sa aj čas na ich riešenie.

Ďalšiu zmenu pocítia učitelia na výplatnej páske. Od januára im vláda pridá 10 percent a ministerstvo školstva sľubuje aj skokové dvíhanie platov nováčikom pred tabuľou. „Nielen platy, ale aj podmienky na školách sú neatraktívne, aby sa omladili pedagogické zbory a generačne sa obmenili. Pociťujeme to najmä v Bratislavskom kraji," povedal šéf komory učiteľov Vladimír Crmoman. Jedným dychom však hovorí aj o chýbajúcich učiteľoch, najmä vo väčších mestách.

Martina Lubyová to ale dramaticky nevidí. Tvrdí, že zlepšujú podmienky pre učiteľov. „Myslím si, že sa nám podarí čoskoro tento malý nedostatok prekonať a školstvo bude atraktívnym prostredím, kde radi prichádzajú," vyhlásila Lubyová.

Pridal sa aj premiér Peter Pellegrini. Školstvo sa podľa neho každým rokom zlepšuje. „Zvykli sme si nadávať na školstvo. Chodím po Slovensku a naše školy začínajú byť lepšie technicky vybavené, vyzerajú úplne inak, darí sa zvyšovať platy pedagógov," povedal.

Faktom je, že školský rok sa začína so starými problémami. Chýbajú nielen učitelia, ale aj učebnice a doriešený nie je ani internet v školách. Na tom všetkom podľa rezortu pracujú a je to v pláne národného programu.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vyučovanie

Dôležité udalosti