Inšpektori si posvietili na domáce vzdelávanie. Upozorňujú na pravidlá a našli aj nedostatky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Školskí inšpektori si posvietili na domáce vzdelávanie. Vyučovanie mimo školy chce pre svoje dieťa čoraz viac rodičov. Inšpekcia ale upozorňuje, že pravidlá, ktoré nastavil štát, nezaručujú kvalitné učenie pre všetky deti.

Nedostatky sa objavili pri preskúšaní žiakov a rizikom sú podľa inšpekcie vzdelávacie skupinky, o ktorých chýbajú informácie.

„Dáva nám to viac slobody. Viac sme spolu a deti sa učia, čo ich baví,“ povedal nám Martin Ducár, otec detí, ktoré sa učia doma.

Rodina so štyrmi dcérami je s učením doma spokojná. Zákon ho povoľuje počas celej základnej školy.

„My sme zobrali deti zo školy hlavne, aby mohli rozvíjať talenty a nachádzať veci, ktoré budú pre nich prínosné,“ dodala matka, Katarína Ducárová.

Prečítajte si tiež:

​Ôsmačke Júlii učarovala čínština, Tereza sa už tretí rok učí kórejsky, Maruška sa vo svete bez geografie nepohne a Hanka sa práve učí dvojhlásky.

Učenie doma si vyberajú rodičia, ktorým školský systém nevyhovuje alebo ich deti zažili v triede šikanu, či zlú skúsenosť pre zdravotné znevýhodnenie. Júlia vraví, že doma je to bez stresu.

Do školy by nešla. „Nie, vstávať sa mi nechce a strašne veľa tam toho je, hluk a stresy,“ pochvaľuje si výučbu doma Júlia.

Inšpektori prešli 14 škôl, v ktorých je zapísaných 75% zo všetkých detí na individuálnom vzdelávaní. Počet domškolákov v nich stúpol za rok o tretinu. Každý polrok žiaci absolvujú preskúšanie. Niekde podľa inšpekcie dostali odpovede vopred, inde veľa skúšali cez video.

„Tá online forma preskúšavania nie je vhodná, deti boli neustále vyrušované, niekto v pozadí kričal, našepkával, dokonca boli preskúšavané v skupinkách,“ uviedla hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská.

​Čo škola, to iné výsledky kontroly. Nedostatky museli odstrániť, či išlo o papierové chyby alebo preskúšanie. Pripomínajú ale, že skúšanie cez počítač sa cez pandémiu stalo súčasťou školy.

„Online preskúšanie je v súlade so zákonom, je chybou samozrejme, ak rodičia nezabezpečia prostredie, aby bolo pokojné, tam je potrebná osveta týchto rodín, za nás ale musím povedať, že skúšanie má množstvo iných nedostatkov, ktoré treba legislatívne napraviť,“ uviedla Diana Šimová z OZ Domáce vzdelávanie na Slovensku.

Napríklad, že deti nemajú opravný termín. O dvojitom metri hovorí aj riaditeľ školy, ktorá sa zameriava na iné formy vzdelávania a má cez 500 domškolákov.

Prečítajte si tiež:

​„Mnohé veci, ktoré inšpekcia rieši pri domácom vzdelávaní, nerieši pri deťoch v bežnej dochádzke. Chceli by sme, aby bol meter rovnaký. Inšpekcia tam vidí mnoho rizík, ktoré nie sú v realite naplnené v štatistikách,“ uviedol riaditeľ Slobodnej demokratickej školy v Košiciach Juraj Mazák.

Jediná alternatíva

Terénom bez kontroly sú podľa inšpekcie vzdelávacie skupinky, keď sa dieťa učí v kolektíve iných domškolákov. Objavili sa podnety od rodičov, ktorí si podľa názvu mysleli, že ide o školu.

V skutočnosti nebola zaradená v sieti škôl a štát o nej nemá informácie.

„Potrebujeme presne nastaviť to, aby sme vedeli, kde výuka prebieha, aby sme mali skupinky zmonitorované, kto tam učí a zároveň, čo učí, aký obsah,“ uviedla hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská.

„Ak sa v názve objavuje slovo škola, samozrejme je to zavádzajúce. Ale podľa nás tam nastáva nejaká chyba v komunikácii medzi skupinou a rodičmi. Mnohé majú ambíciu zapísať sa do siete škôl, v minulosti sa to mnohým aj podarilo,“ dodala Diana Šimová.

Domáce vzdelávanie je pre mnohých rodičov jedinou alternatívou vyučovania. Inšpekcia však odporúča pravidlá nastaviť presnejšie. Výsledkami kontroly sa bude zaoberať aj ministerstvo školstva.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.