V zrkadle štátnych vyznamenaní vidíme celý slovenský príbeh, vyhlásila prezidentka

V zrkadle štátnych vyznamenaní vidíme celý slovenský príbeh, vyhlásila prezidentka
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

V zrkadle štátnych vyznamenaní vidíme celý slovenský príbeh. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová v príhovore na ceremoniáli udeľovania štátnych vyznamenaní.

Najvyššie štátne vyznamenania sú podľa Čaputovej úzko spojené so štátnosťou. "Ocenené osobnosti, ich dielo a odkaz totiž definujú to, akí sme. Akým sme národom, akou sme spoločnosťou, akým štátom a kam sa uberáme vo svojom vývoji," povedala.

Udeľovanie štátnych vyznamenaní považuje hlava štátu za príležitosť verejne vyzdvihnúť odhodlanie všetkých, ktorí vykročili neprebádanou cestou bez ohľadu na predsudky či neprajné okolnosti. "Viacerí z tých, ktorí si prevezmú vyznamenanie, sa už narodili so vzácnym osobným nadaním. Pretože svoj talent nepremárnili, ale rozvíjali ho a pracovali na ňom, dokázali veľké veci. Zviditeľnili našu krajinu vo svete a predstavujú inšpiráciu najmä pre mladých ľudí," skonštatovala Čaputová.

Niektorí vyznamenaní ľudia sa podľa nej snažili chrániť spoluobčanov pred krutosťou nacizmu či komunistickými represiami. Dokázali, že aj žena môže byť rovnako dobrou farárkou ako muž. Zaslúžili sa o to, aby si spoločnosť začala všímať problém domáceho násilia či zasvätili svoj život pomoci iným. "Ukázali, že talent, cieľavedomosť a pracovitosť môžu viesť k pozoruhodným športovým výsledkom, aj keď sa porovnávame s tými najlepšími na svete," podotkla prezidentka.

Poukázala, že súčasťou príbehu sú aj vedkyne a vedci, ktorí vďaka svedomitosti a odhodlanosti naplnili svoj sen a ukázali, že Slovensko môže byť krajinou vzdelaných a múdrych ľudí. "Múdrosť však nie je iba zhromaždená vedomosť. Je to žité poznanie, ktorého súčasťou je aj silný hodnotový základ," skonštatovala Čaputová.

Pokračuje, že Slovensko si píše svoj vlastný príbeh, ale je súčasťou širšieho európskeho príbehu. Preto sú medzi ocenenými osobnosti z Čiech, Poľska a Maďarska. Ide podľa prezidentky o krajiny, s ktorými Slovensko tvorilo svoju spoločnú históriu.

"Píšete príbeh Slovenska - svojou prácou, obetavosťou, vedeckým bádaním, odvahou, umeleckými dielami, alebo aj stopami v snehu či na ľadovej ploche. Vydržme ho spoločne písať ďalej. Som presvedčená, že príbeh písaný takýmito výnimočnými ľuďmi nám bude spoľahlivo ukazovať cestu," odkázala prezidentka oceneným.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Slovensko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.