Lipšic prezradil novú skutočnosť. Vrah z Teplárne sa pred útokom obrátil na linku dôvery

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic oznámil, že vyšetrovanie v prípade streľby na Zámockej ulici v Bratislave pri podniku Tepláreň je uzatvorené.

Pri útoku zomreli 12. 10. 2022 dvaja mladí ľudia, Juraj Vankulič a Matúš Horváth. Páchateľ postrelil do nohy aj Radku Trokšiarovú, ktorá útok prežila.

Prvý výstrel zaznel o 19.11 hodine. Prví policajti prišli na miesto v priebehu piatich minút, o 19.16 hodine. V tom čase bol však už páchateľ na úteku.

Vyšetrovateľom a operatívcom sa špeciálny prokurátor poďakoval za rozsiahle vyšetrovanie, ktorého súčasťou boli svedecké výpovede, znalecké dokazovanie a tiež analýza množstva dát.

„Vyšetrovanie, ktoré bolo zastavené z dôvodu smrti páchateľa, jednoznačne preukázalo, že páchateľom skutku, ktorý je kvalifikovaný ako skutok obzvlášť závažného teroristického útoku, bol Juraj K.,“ uviedol Lipšic.  

Prečítajte si tiež:

Skutok mal charakter popravy

Spôsob vykonania samotného skutku bol mimoriadne chladnokrvný, podotkol Lipšic. „Obete boli zastrelené z bezprostrednej blízkosti a skutok mal charakter popravy,“ uviedol špeciálny prokurátor.

Juraj K. sa priznal svojim rodičom, keď sa po čine vrátil domov a vzal si druhú zbraň. Páchateľ sa k skutku priznal aj na sociálnych sieťach a jednému zo svojich spolužiakov, ktorému po ňom napísal, že nič neľutuje. „Nie, neľutujem to, ani tých dvoch gayov, len toľko chcem povedať,“ napísal mu. 

Podľa výpovedí jeho blízkych mal páchateľ radikálne názory na menšiny, politikov, novinárov aj policajtov a zaujímal sa o teroristické činy zo zahraničia. 

Manifest, ktorý zverejnil v deň útoku, nesie zjavné prvky neonacistickej ideológie, uviedol Lipšic. V manifeste podrobne identifikoval, na aké ciele je potrebné sa zamerať, aby útok vyvolal v spoločnosti čo najväčšie reakcie. Vzormi mu boli útoky z Nového Zélandu a z Kalifornie.

Za spáchanie priestupku v podobe nezabezpečenia strelnej zbrane pred neoprávneným zneužitím bol uznaný za vinného príbuzný strelca. Podľa polície mu bola uložená sankcia v zmysle zákona o priestupkoch. Odňatý mu bol zbrojný preukaz.

Prečítajte si tiež:

Tepláreň nebol prvý cieľ

Z vyšetrovania vyplýva, že primárnym cieľom páchateľa bol vtedajší premiér Eduard Heger. Páchateľ ho opakovane sledoval. Dvakrát sa objavil pred jeho bydliskom a raz pred divadlom, v ktorom v tom čase Heger bol.

Pred domom bývalého premiéra bol aj v deň útoku na Tepláreň. Premiéra tam čakal od 17.00 do 17.30 hodiny, nezastihol ho však a do denníka si v ten deň napísal poznámku: „Cieľ sa nedostavil, aby mi ostal plán B. Plán A mi nevyšiel, idem skúsiť plán B.“

„Z dôkazov je zrejmé, že primárnym cieľom v daný deň bol útok na predsedu vlády Eduarda Hegera. V ten deň páchateľ nemal možnosť fyzicky sa dostať do blízkosti bývalého premiéra. Plánom B bol útok na bar Tepláreň,“ povedal Lipšic.

Prečítajte si tiež:

Komunikácia dva dni pred skutkom

Páchateľ Juraj K. poslal dva dni pred útokom na linku dôvery správu, v ktorej napísal: „Musím zomrieť, ale mám obrovský strach.“

Linka dôvery sa s ním následne snažila spojiť. V tom čase však nevedeli, kto správu poslal a kontakt bol prerušený.

Lipšic si aj týmto vysvetľuje, prečo páchateľ spáchal samovraždu až po niekoľkých hodinách od útoku. Našli ho na druhý deň ráno. 

Jej spáchanie vopred naznačil rodičom, s ktorými po čine komunikoval, o samovražde písal aj na sociálnej sieti, v liste na rozlúčku, ako aj v rozlúčkovej správe v telefóne, ktorú naposledy upravil deň pred samotným útokom.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Streľba na Zámockej

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.