Plastovým vreckám zvoní umieračik. Rezort životného prostredia ich chce zakázať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Plastovým vreckám zvoní umieračik. Ministerstvo životného prostredia chce zakázať ich používanie a rovnako sa o tom diskutuje aj v rámci Európskej únie. Cieľom je znížiť stále rastúce množstvo plastového odpadu. Takzvané mikroténové vrecúška by mohli nahradiť ekologickejšie alternatívy. Mnohí z nás si však bez nich nakupovanie potravín nevieme predstaviť.

Už niekoľko rokov platí, že igelitovú tašku v obchode zadarmo nedostanete, musíte si ju kúpiť alebo si priniesť na nákup vlastnú. Plastového odpadu je však stále veľa. A preto sa teraz pozornosť otočila na jednorazové obaly. Vojnu im vyhlásili europoslanci a na muške ich má aj náš envirorezort.

Zákaz sa má týkať aj mikroténových vrecúšok, ktoré v obchodoch používame na zabalenie ovocia, zeleniny alebo pečiva.

Europarlament ešte vlani zákaz predbežne odsúhlasil, aktuálne návrh prechádza ďalšími úrovňami a poslanci by o ňom mohli hlasovať na jar. „Cieľom je znížiť jednorazové plasty, ktoré využijeme pár minút a vyhodíme,“ tvrdí podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík.

Zákaz sa má týkať nielen potravín, ale napríklad aj hotelovej kozmetiky. Výnimky budú platiť len pre produkty, pri ktorých to je z hygienických dôvodov nevyhnutné, napríklad pri mäse alebo mliečnych výrobkoch.

Prečítajte si tiež:

Ministerstvo životného prostredia ich chce zakázať

Ešte skôr ako to nariadi Brusel, by však mohla prísť stopka pre mikroténové vrecká od našej vlády. „Ministerstvo v tejto súvislosti pripravuje zmenu legislatívy, ktorou sa zakáže predaj mikroténových vreciek a ich nahradenie za plne kompostovateľné vrecká,“ uviedol envirorezort.

Podľa obchodníkov sa len v našich najväčších reťazcoch ročne minie vyše pol miliardy týchto vreciek. Navrhujú, aby tieto obaly už neboli zadarmo, keďže ich ekologické alternatívy sú násobne drahšie.

V západných krajinách sa už ľudia naučili nosiť si do obchodu aj vlastné vrecká. Je to tak aj na Novom Zélande, ktorý sa stal vlani prvou krajinou na svete, kde mikroténové vrecká úplne zakázali.

Nie všetci europoslanci však tento návrh podporujú. „Nepovažujem túto iniciatívu za nevyhnutnú. Neviem si predstaviť, akou rukavicou budeme nakladať a skúšať chlieb,“ povedala Monika Beňová. Martin Hojsík argumentuje, že na to existujú kliešte.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.