Budú deti prechádzať cez detektor kovov? Štát plánuje v školách prekopať bezpečnostné opatrenia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Budú deti prichádzať do školy cez detektor kovov? Štát plánuje prekopať bezpečnostné opatrenia v základných a stredných školách. V hre sú brány aj strážna služba. Opatrenia však nebudú plošné, školy sa zamerajú na svoje slabé miesta. Tie odhalí bezpečnostný audit, rezort vnútra začal v pondelok (15. 1.) posielať riaditeľom dotazníky.

Vo Vrútkach nožom útočil bývalý žiak školy, o život prišiel zástupca riaditeľky. Vlani chlapec so sekerou útočil na strednej škole v Novákoch, v decembri pre hrozbu teroristického útoku niektoré školy zatvorili. Slovenskom otriasla aj streľba na pražskej fakulte. Štát chce znížiť riziko hrozby na minimum, preto začal bezpečnostný audit.

Prečítajte si tiež:

Dotazníky školám

Ako uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, začali s rozposielaním dotazníkov na takmer všetky základné a stredné školy, aby vedeli zmapovať, v akom stave sa nachádzajú. „Aby výstupom toho bolo, že môžeme nastaviť kategorizáciu škôl,“ povedal minister. 

Dotazník by mal ukázať, kde má škola slabiny. Zároveň štát získa informáciu, koľko na to treba peňazí. „Dotazník a jeho vyplnenie nie je nič náročné. Verím, že v horizonte mesiaca budeme mať späť dáta a vieme ho vyhodnotiť a budeme kategorizovať školy,“ dodal Šutaj Eštok. Pôjde napríklad o to, či je v rizikovej lokalite, alebo či sa tu opakujú incidenty. 

Na stole má byť otázka detekčných rámov, strážnej služby, kamerového systému. Podmienené to však bude množstvom financií. 

Nie je to len o bezpečnosti škôl ako takých. Podľa ministerstva treba s deťmi pracovať tak, aby sa podchytilo rizikové správanie. Rezort školstva preto chystá školenia pre učiteľov či špeciálnych pedagógov. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.