Štátny objednávací systém sa opäť odkladá. V januári ho mali spustiť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Stáva sa vám, že sa neviete dostať k špecialistovi? Nie ste sami. Pomôcť by mohol štátny objednávací systém. Jeho spustenie sa však zasa zrejme odloží.

Časy, keď si stačilo sadnúť do čakárne a počkať, až vás lekár vyšetrí, sú, zdá sa, dávno preč. Dnes vás už dokonca neprekvapí ani to, keď sa do ambulancie nedovoláte. A zháňanie špecialistu tak čakanie na termín iba predlžuje.

Pacienti sa tak často objednávajú prostredníctvom súkromných portálov. Sumy za objednanie sa tam bežne pohybujú od 5 do 120 eur. Štát preto plánoval v januári spustiť vlastný bezplatný systém. Niekde sa však opäť zasekol.

Prečítajte si tiež:

Všeobecní lekári so systémom súhlasia

„Národné centrum zdravotníckych informácií má pripravené riešenie, aby všeobecný lekár mohol objednať svojho pacienta k špecialistovi. Na toto nepotrebujeme úpravu legislatívy,“ stojí v stanovisku Národného centra zdravotníckych informácií.

Všeobecní lekári si takýto systém predstaviť vedia. „Pre pacienta by to bolo komfortné, pretože by vedel, kam má ísť a kde sa na to vyšetrenie dostane,“ povedal prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth. 

Podotkol však, že systémy by museli byť prepojené a zachované by muselo zostať právo pacienta na slobodnú voľbu lekára. „Hneď ako sa pacient rozhodne pre svoju cestu, tak nebudeme mu v tejto ceste brániť,“ dodal.

Prečítajte si tiež:

Špecialisti majú iné riešenie

Na to, aby mohli pacientov objednávať všeobecní lekári, by museli špecialisti sprístupniť svoje kalendáre. „Pre nás je absolútne vylúčené, aby akýmkoľvek spôsobom niekto zvonku, či už všeobecný lekár alebo niekto iný, sám vstupoval do kalendára danej ambulancie. Musí rozhodnúť personál ambulancie, ktorý tej problematike rozumie,“ tvrdí Jaroslava Orosová, prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov.

Takéto náhodné objednávanie by vraj mohlo ohroziť zdravie pacientov. „Nemôže každý s každým sedieť v čakárni - nemôže na pľúcnom sedieť pacient s možnou tuberkulózou vedľa onkologického pacienta, nemôže na imunológii sedieť pacient, ktorý je infekčný, vedľa pacienta s poruchou imunity,“ argumentuje Orosová.

Riešením by podľa špecialistov bol systém, kde by sa k pacientom, ktorí potrebujú odborníka, hlásili sami lekári. Na otázku, kde systém uviazol a kedy bude zavedený do praxe, nám ministerstvo zdravotníctva neodpovedalo.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.