Jeden z najvzácnejších vtákov v Európe sa vrátil na Slovensko. Vo veľkom okupuje polia pri Bratislave

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Symbol Podunajskej nížiny je späť. Jeden z najvzácnejších vtákov v Európe sa vrátil na Slovensko, a to v rekordnom počte. Drop veľký v týchto dňoch vo veľkom okupuje krajinu pri Bratislave. Za jeho návrat môžu hlavne zlepšujúce sa podmienky na poliach.

Drop veľký, náš najohrozenejší vtáčí druh, žije na jedinom mieste na Slovensku, a to na Sysľovských poliach v bratislavskej časti Rusovce. Rakúski ornitológovia ich tam aktuálne narátali až 580, čo je nový rekord, keďže najviac ich tam v posledných rokoch bolo zaznamenaných 450.

Aj počas utorka (16. januára) sme na Sysľovských poliach pri Bratislave našli kŕdeľ asi 200 dropov, ktorý k nám prileteli z Maďarska a z Rakúska hlavne pre potravu.

„Kým iným druhom repka prekáža, dropy majú špecifické nároky, že na nej prezimujú,“ uviedol ornitológ.

Prečítajte si tiež:

Návrat dropa

Za návratom dropa na Sysľovské polia je predovšetkým zmena v obhospodarovaní polí. Na konci roka 2022 sa bratislavský magistrát dohodol s družstvom v Rusovciach, ktoré pripravilo pre dropy podmienky šité na ich mieru.

„Podarilo sa na 50 hektároch územia zmeniť obhospodárovanie. Vysadili sa tam lúčne kvety, rastliny, lucerna, ktorá pomáha nielen dropovi, ale aj sokolovi, aby sa tam zdržiaval a našiel potravu,“ povedal Jakub Mrva, námestník primátora Bratislavy.

Ďalším pozitívnym faktorom, ktorý prispieva k nárastu počtu dropov, je aj zákaz vstupu ľudí či áut na toto chránené územie. To platí od začiatku jesene až do konca jari.

Avšak kým sa ochranári tešia z vyšších počtov dropov u nás, ešte pre 100 rokmi ich na našom území žilo štvornásobne viac, takmer 2000. A to nielen v okolí Bratislavy, ale na celom južnom Slovensku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.