Plesne, špina a smrad. Podmienky v polepšovniach sú horšie ako v base, ukázali výsledky kontrol

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Horšie ako v base. Takto zhodnotila generálna prokuratúra podmienky v reedukačných centrách potom, ako minulý rok vykonala niekoľko náhodných kontrol. Výsledky sú vraj alarmujúce a zmena je nevyhnutná.

Plesne, špina aj smrad. To všetko našli kontrolóri generálnej prokuratúry v každom z trinástich nápravno-výchovných centier pre deti. V Trstíne chýbali aj kľučky na zamrežovaných oknách, a tak nebolo možné vyvetrať.

„Napríklad výstup na povalu z chodby, ktorá bola prístupná aj deťom, bol znečistený vtáčím trusom a ako sme neskôr zistili, dokonca aj mŕtvymi holubmi,“ uviedla hovorkyňa generálnej prokuratúry Zuzana Drobová.

V Zlatých Moravciach zasa našli v nevhodných podmienkach maloleté matky s novorodencami. „Boli umiestnené dlhodobo, či už bez pitnej a teplej vody, ale aj s opakovaným výskytom ploštíc, a to dokonca s vedomím riaditeľky zariadenia,“ tvrdí hovorkyňa.

Prečítajte si tiež:

Riaditelia ukazujú prstom na chovancov a financie

Za alarmujúcu úroveň hygieny vraj podľa viacerých riaditeľov môže zlé správanie chovancov a nedostatok financií. „Toto problémové správanie detí však podľa názoru generálnej prokuratúry nemožno hodnotiť ako to, čo môže za nejakú tvorbu plesní na stropoch miestností. Rovnako to odstránenie hrdze, špiny, pavučín alebo mŕtveho hmyzu z vnútorných priestorov zariadenia taktiež nie je závislé od potreby navýšenia nejakých finančných prostriedkov,“ argumentuje Drobová.

Zľahčujúci a bagatelizujúci postoj riaditeľov považuje generálna prokuratúra za absolútne neakceptovateľný. Vo viacerých zariadeniach už však došlo k náprave.

Kontroly ukázali, že maloleté deti majú v centrách vo viacerých oblastiach menšie práva než odsúdení za mrežami. Generálna prokuratúra totiž odhalila ešte závažnejšie porušenia. V niektorých z reedukačných centier dochádzalo aj k trestnej činnosti, ktorej obeťami boli údajne deti. Oslovili sme preto riaditeľov centier a téme sa budeme venovať aj v najbližších dňoch.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.