Ľudí pri Vranove vyľakal popolček. Mali ho všade

Čierny popolček na aute.
Zdroj: TV Markíza

Kompetentní im nevedeli povedať, odkiaľ pochádza. Jedny sa vyhovárajú na druhých.

Na východe Slovenska vystrašil obyvateľov popolček. Všimli si ho ešte v nedeľu ráno. Aj napriek oznámeniu úradom popolček dodnes nikto nepreskúmal. Ľudia sa obávajú o svoje zdravie.

Čiernym popolčekom je pokryté takmer všetko v obciach Poša a Nižný Hrušov. Na parapetách, autách, detských ihriskách, na úrode.

Miestni obyvatelia chcú o neznámom popolčeku vedieť viac. Obávajú sa, že im mohol poškodiť zdravie.

Tunajší starostovia vraj ihneď žiadali inšpekciu životného prostredia, aby to prišli preskúmať. „Odpoveď priamo riaditeľky inšpekcie z Košíc bola, že oni priamo vzorky neodoberajú, že to nie je ich kompetencia," povedal nám starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák.

Miestni si myslia, že popolček vyprodukovala neďaleká fabrika v Hencovciach. Takto dymil jej komín pred týždňom. Fabrika ale tvrdí, že s popolčekom nemá nič spoločné.

„Na základe internej analýzy prevádzkovania všetkých zariadení v areáli Skupiny spoločností BUKÓZA HOLDING informujeme, že všetky zariadenia prevádzkovali v štandardnom režime a nedošlo k žiadnej mimoriadnej situácii, ktorá by mala mať za následok výskyt úletu popolčeka," napísala nám v reakcii firma.

Podľa Bukózy by mohlo byť zdrojom znečistenia spaľovanie rastlinných odpadov v záhradách obyvateľov. Starosta Poše Tadeáš Malý si myslí, že je to výhovorka, ktorej „neuverí ani prváčik na základnej škole."

Pre popolček dnes zasadol krízový štáb. Prednosta okresného úradu Vranov nad Topľou Andrej Krišanda po rokovaní povedať, že odpoveď budú žiadať od inšpekcie v Bratislave. Odôvodnil to tým, že nikto neodobral vzorky a ani nikoho nevyslali, aby zistil skutkový stav.

„Slovenská inšpekcia životného prostredia sa danou situáciou zaoberá a stanovisko v danej veci poskytne v najbližších dňoch," napísal nám v stanovisku SIŽP.

Neznámy popolček sa tu objavil už aj pred rokom. Aj vtedy to bolo cez víkend a v noci. Pôvod minuloročného popolčeka dodnes nezistili. Podľa údajov z prešovského okresného úradu je ovzdušie vo vranovskom okrese znečistené oveľa viac ako v ostatných okresoch.


VRANOV NAD TOPĽOU/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Popolček

Dôležité udalosti