Dostanú dotáciu, aby mohli prijať viac študentov. Lekárskym fakultám chýba personál i kapacity

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Lekárske fakulty budú môcť prijať o 150 študentov viac. Vysoké školy dostali prísľub, že dostanú peniaze, aby sa na to mohli pripraviť. Niekde nestačia kapacity, inde potrebujú viac pedagógov.

Už po najbližších prijímacích skúškach prijmú naše vysoké školy viac medikov zo Slovenska. Takto by sa 150 nových študentov malo prerozdeliť medzi fakultami. Po 45 by ich mali prijať Univerzita Komenského v Bratislave a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Zvyšné prijmú o 30 študentov viac.

Prečítajte si tiež:

„Do začiatku akademického roka chceme poskytnúť zhruba v objeme jeden milión eur lekárskym fakultám, aby sa pripravili na toto navýšené množstvo,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker. 

Prijať 150 študentov navyše nie je len tak. Školy sa na to musia pripraviť aj kapacitne. Niekde je problém aj s nedostatkom pedagógov. Aj podľa ministra treba lekárske fakulty dobudovať, aby mali potrebné vybavenie.

Zvýšený počet medikov ešte musia schváliť akademické senáty. Zmena má pomôcť k tomu, aby bolo v nemocniciach a ambulanciách viac lekárov. Celkovo ich na Slovensku chýba 3400.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.