O deti s poruchami správania sa starajú 24 hodín denne. Navštívili sme reedukačné centrum v Zlatých Moravciach

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Až plesne a šváby vzbudili záujem spoločnosti o reedukačné centrá. Malá skupina detí s poruchami správania bola doteraz zabudnutá v čase. Kto sú deti v týchto zariadeniach a prečo tam patria? Boli sme sa v jednom reedukačnom centre pozrieť.

Slúžia na prevýchovu detí, ktoré sú sociálne, mravne a emocionálne narušené. Sú to prevažne deti z detských domovov a zo zlých sociálnych podmienok a so psychiatrickými diagnózami. V trinástich centrách je spolu umiestnených asi 400 detí. V reedukačnom centre v Zlatých Moravciach sú len dievčatá.

„Nefungujúce sociálne prostredie, nefungujúce rodiny. A keď to dieťa nemá pohladenie, lásku, nemá teplo domova, tak začne unikať. Sú tam úteky, potom nejde do školy, vyhľadáva partie, prídu na rad drogy, prostitúcia,“ hovorí riaditeľka centra Dagmar Hejtmánková.

Prečítajte si tiež:

Majú sa na koho obrátiť

Keď sa tieto deti dostanú do takýchto problémov, ich výchovu rodičia nezvládajú a začne to riešiť súd. Ten ich pošle do reedukačného centra. Sú tu ôsmačky a deviatačky, ktoré tu navštevujú základnú školu. Popoludní sa o ne starajú vychovávateľky.

S prevýchovou začínajú v rámci internátu. „Tam je tím špeciálnych pedagógov, vychovávateľov, psychologičky, ktoré zabezpečujú individuálne a skupinové terapie. Takže keď sa dieťa nachádza v zlom psychickom stave, je to na ňom, koho si nájde a komu sa zdôverí s problémami,“ pokračuje riaditeľka.

Ak dievčatá nemajú po základnej škole kam ísť, pokračujú v odbornom výcviku. Môžu sa tu vyučiť v odbore textilná výroba a za krajčírky. O deti sa stará 70 zamestnancov. Zariadenie je v plnej prevádzke 24 hodín denne celoročne.

Prečítajte si tiež:

Nedostatok financií

Riaditeľka centra tvrdí, že za svojou akreditáciou si stojí. „My sme naozaj odborníci na úrovni. Tu sú špeciálni pedagógovia, zdravotné sestry, tri psychologičky. Robíme prevýchovu na špičkovej úrovni,“ tvrdí.

Aj v tomto centre bola generálna prokuratúra na kontrole. Našla tu plesne na stenách, ktoré odstránili. „Je to spleť veľkých problémov. To nie sú len plesne, nenatreté steny, to sú tie finančné prostriedky. My máme probléme zaplatiť plyn, elektrinu, vodu, tie rozpočty sú nízke,“ vysvetľuje Hejtmánková.

Riaditeľka hovorí, že by si rada sadla za otvorený stôl s generálnou prokuratúrou aj s ministrom školstva, aby spolu vyriešili výchovné problémy týchto detí. Tvrdí, že poruchy správania sú stále závažnejšie. 

„K poruchám správania sa veľakrát pridružujú aj pedopsychiatrické poruchy. Je to závažný problém, že okrem porúch správania tu máme aj deti, ktoré majú psychické poruchy. A to sú už deti, ktoré nepatria do reedukačného centra. A to je ďalší problém. Čo s týmito deťmi, kam by mali patriť?“ pýta sa riaditeľka.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.