Plytvanie jedlom škodí aj našej peňaženke. Odborníčka vysvetlila, ktoré chyby robíme najčastejšie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Naše chladničky a špajze praskajú vo švíkoch. Často ich už len zo zvyku zapĺňame potravinami, ktoré ani nestíhame spotrebovať. Množstvo jedla tak zbytočne končí v koši a s ním aj naše peniaze.

Expertka na udržateľnú stravu Zuzana Madajová nám vysvetlila, ako sa dá nakupovať a narábať s potravinami rozumne a efektívne.

Veľkosť chladničky sa za posledných 40 rokov zväčšila o 35 percent. Ľudský mozog má preto tendenciu vypĺňať prázdne miesta, vysvetlila Madajová.

Prečítajte si tiež:

Mali by sme variť zo zvyškov

Ako prvý tip odborníčka uviedla, aby sme si aspoň raz za mesiac spravili inventúru potravín a navarili si z toho, čo máme doma. Internet a sociálne siete sú plné kreatívnych receptov.

Základom však podľa nej je, aby sme si zásoby jedla nerobili vôbec. Ak ideme na nákup, nemali by sme byť hladní a mali by sme sa držať nákupného zoznamu, ktorý sme si vopred spísali.

Prečítajte si tiež:

Skladovanie potravín

Potravinami plytváme aj preto, lebo ich nevieme správne skladovať.

„Najproblematickejšie je pečivo, ktoré by sa nemalo skladovať v mikroténovom vrecku, ale napríklad vo voskovom vrecku či v nejakých špecializovaných obaloch na pečivo,“ popisuje expertka.

Zle skladujeme aj vajíčka, ktoré často umiestňujeme do dvierok od chladničky. Tam sa teplota často mení, a to spôsobuje znehodnotenie a rýchlejšie pokazenie potraviny.

Ak ich nemáme v komore a chceme ich mať v chladničke, mali by sme ich podľa odborníčky skladovať približne v strede.

Problémom býva aj skladovanie ovocia či zeleniny.

„Do chladničky nepatrí cesnak, cibuľa či zemiaky. Ich výživová hodnota sa chladnom znehodnocuje,“ hovorí a dodáva, že rovnako nemusíme dávať do chladničky ani rajčiny, baklažán či uhorku.

Potraviny, ktoré nepatria do chladničky. Zdroj: Reflex
Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.