Žijeme spokojne a bez stresu, hovoria Kubánci. Julio a José nás previedli zákutiami Karibiku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ak si myslíte, že v ďalekom Karibiku vám bude slovenčina na nič, trochu sa mýlite. Na Kube sa dohovoríte aj po slovensky – ak natrafíte na turistických sprievodcov Julia a Josého.

Tento otec so synom hovoria dokonale po česky a k Slovákom majú tiež vrelý vzťah. Všetko má na svedomí Julio, ktorého osud je spojený s bývalým Československom.

Prečítajte si tiež:

Práca v Československu

Julio žil a pracoval 5 rokov v bývalom Československu. Tvrdí, že sa mu tam veľmi páčilo a najradšej zo všetkého mal ľudí. Po čase si našiel priateľku, narodil sa mu syn, no musel sa odsťahovať späť na Kubu.

Jeho syn Lukáš ostal žiť s matkou v Česku, no Julia už párkrát prišiel na Kubu navštíviť.

Prečítajte si tiež:

Potulky Kubou

Kubánec v súčasnosti žije s rodinou v meste Matanzas, neďaleko známeho letoviska Varadero. Má druhého syna Josého, ktorý sa naučil po Česky, aby rozumel svojmu bratovi Lukášovi.

Znalosť Češtiny sa rozhodli zúročiť a obaja pracujú pre cestovnú kanceláriu ako turistickí sprievodcovia.

Turistov vodia po celom ostrove. V Havane im hovoria aj o Ernestovi Hemingwayovi, ktorý žil v kubánskej metropole 20 rokov. Taktiež ich berú aj do barov, ktoré nositeľ Nobelovej ceny rád navštevoval.

Prečítajte si tiež:

Kubánske cigary

Otec so synom nám poukazovali zákutia Kuby. Navštívili sme aj údolie Viñales, ktoré je preslávené národným parkom, jaskyňami a najmä tabakovými plantážami.

„Za tri mesiace vyrastie tabakový stromček do výšky jedného metra. Každý má zhruba 18 až 20 listov, pričom dokopy mám celkovo 80-tisíc kusov stromčekov,“ vysvetlil nám miestny farmár Benito.

Dobre vysušený a najmä fermentovaný tabak potom stáča do cigár. V tých najkvalitnejších je 8 listov a vyrobenie jednej trvá 40 minút. Farmár sa netají tým, že ide o dobrý biznis.

Prečítajte si tiež:

Život na ostrove

Ani práca v turizme nie je zle platená. José hovorí, že oficiálny plat majú rovnako vysoký ako lekári.

„Ekonomická situácia na Kube nie je jednoduchá, je tu čo zlepšovať. Nie sme rozvinutá krajina, máme embargo. Je tu veľký limit na možnosti podnikania s inými krajinami,“ hovorí miestna turistická sprievodkyňa Dayana.

Napriek zložitejším životným podmienkam Kubánci nenariekajú, nesťažujú sa a najmä, tešia sa z maličkostí. „Život na Kube je pomalý, sme spokojní, smejeme sa, spievame a nemáme stres,“ dodáva José.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Reflex

Dôležité udalosti