Šéfom komisie, ktorá má vyšetriť manažment počas pandémie covidu, sa stal známy antivaxer a konšpirátor

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Jeden z poslaneckých nováčikov za SNS, ktorý je známym antivaxerom a konšpirátorom, dostal novú funkciu. Vo štvrtok (18. 1.) ho vláda vymenovala za splnomocnenca pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19. 

Spochybňoval, že išlo o pandémiu

Práve Peter Kotlár sa dostal do parlamentu vďaka kritike protipandemických opatrení. Cez internetové vysielanie napríklad spochybňoval, či šírenie covidu vykazovalo znaky pandémie. Pripomeňme, že podľa WHO na COVID zomrelo už takmer sedem miliónov ľudí.

„Jediná agenda, s ktorou som ja šiel s prepáčením do tohto egocentrického bordelu, ktorý sa volá slovenská politika, bola agenda politických vrážd a covidového manažmentu. Mojou najväčšou snahou bude vytvorenie špeciálnej vyšetrovacej skupiny, ktorá vyšetrí covidový manažment,“ uviedol Kotlár v rozhovore pre TV Slovan.

Úloha splnomocnenca

„Úlohou novovymenovaného splnomocnenca bude plniť koordinačné úlohy zamerané na posúdenie a analyzovanie zákonnosti, hospodárnosti, účelnosti a efektivity opatrení prijatých v súvislosti s pandémiou COVID-19 v rokoch 2020 - 2022,“ vysvetlil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD), ktorý návrh na rokovanie predložil.

V predkladacej správe menovanie splnomocnenca zdôvodnil procesom manažovania pandémie, ktoré podľa Fica charakterizovalo zlyhávanie ochrany základných práv a slobôd.

„Počas obdobia dvoch rokov pandémie sa tvorba protipandemických opatrení, ako aj kontrola ich zákonnosti vymkla štandardnej kontrole: prebiehala mimo riadnych legislatívnych procesov a mimo riadnej súdnej kontroly,“ uviedol v materiáli.

Kotlárovou úlohou bude preto tiež zaistiť, aby sa "podobné zlyhania štátu" už neopakovali. Splnomocnenec bude podľa štatútu poradný orgán vlády a svoju činnosť má s vládou koordinovať.

Prečítajte si tiež:

​Kotlár: Cieľom nie je hľadať vinníkov, ale pripraviť sa na možnú ďalšiu pandémiu

Prešetrenie manažmentu covidovej doby nie je politickou objednávkou, ale objednávkou spoločnosti. Vyhlásil to nový splnomocnenec Peter Kotlár. „Cieľom nie je hľadať vinníkov, ale pripraviť sa na možnú ďalšiu pandémiu,“ vysvetlil. Pravidelne chce prinášať správy z prešetrovania.

Slovensko podľa Kotlára počas pandémie krvácalo "ľudsky aj ekonomicky". „Preto sme sa rozhodli, že zavedieme isté opatrenia, prešetríme toto obdobie, navrhneme správne postupy a poukážeme aj na štruktúry, ktoré by mali niesť plnú zodpovednosť za predchádzajúce vedenie,“ priblížil Kotlár.

Úlohou splnomocnenca bude podľa jeho slov spoločne s odborným tímom vedcov, lekárov a právnikov prešetrovať postupy a využívanie zdrojov počas pandémie. „Poukážeme na všetky otázky, ktoré si bežný občan z toho obdobia pamätá, a na ktoré sme opakovane upozorňovali, ako boli porušovanie ľudských práv, nežiaduce účinky vakcín...“ načrtol. Zdôraznil potrebu nových postupov, najmä v diagnostike.

Každá oblasť prešetrovania bude mať podľa neho vlastný tím. O menách chce informovať až po výsledkoch vyšetrovania. Snahou podľa neho bude aj stretnutie s aktérmi "covidovej doby" vo verejnej diskusii. Poprosil médiá, aby spravili spoločenskú nápravu vo vzťahu k prezentácii a propagovaniu aj kritických pohľadov na to, ako sa doba riešila.

Vyzdvihol, že na Slovensku vychádza na rozdiel od iných štátov Európskej únie snaha prešetriť manažment pandémie z koalície. Niekoľko štátov mu podľa jeho slov prisľúbilo pomoc. Načrtol tiež medzirezortnú spoluprácu a kooperáciu s orgánmi, ako sú Najvyšší kontrolný úrad či Finančná správa. Pokiaľ sa preukáže v priebehu troch mesiacov, že pandémia nebola manažovaná správne, avizuje aj vyjadrenie smerom k štruktúram, ako je Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 30. 10. 2023. V koalícii sa sporia okolo covidu. Kým ministerka chce viac očkovať, poslanec SNS šíri hoaxy:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.