Prokuratúra uspela s dovolaním v kauze Judáš. O treste pre Gašparoviča a Vičana sa bude rozhodovať znova

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Odvolací senát Najvyššieho súdu SR sa bude musieť opätovne zaoberať korupčnou kauzou expríslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Petra Gašparoviča a expolicajta Ladislava Vičana.

Vyplýva to zo štvrtkového rozhodnutia dovolacieho senátu, ktorý vyhovel dovolaniu prokurátora a zrušil rozsudok Najvyššieho súdu SR z marca 2022.

Prečítajte si tiež:

Senát najvyššieho súdu konštatoval v rozsudku odvolacieho súdu, ktorý obžalovaným znížil tresty, porušenie zákona. Odvolací najvyšší súd je teraz povinný v tejto kauze znova rozhodnúť.

Súd vyhovel prokuratúre

Dôvodom zrušenia rozsudku je porušenie zákona v prospech obžalovaných.

„Skutok, tak ako je popísaný v napadnutom rozsudku, svedčí pre záver, že ide o trestný čin prijímania úplatku," zdôraznil predseda dovolacieho senátu Juraj Kliment.

Dvojicu pôvodne odsúdili za prečin nepriamej korupcie.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Aurel Pardubský rozhodnutie súdu privítal. „Bol potvrdený názor prokuratúry, že v tomto prípade bol skutok podkvalifikovaný," podotkol.

Obhajoba Ladislava Vičana popiera spáchanie trestného činu jej klientom.

„Toto rozhodnutie rešpektujem, ale, samozrejme, sa s ním nestotožňujem, keďže vyhovelo dovolaniu generálneho prokurátora," povedal obhajca Petra Gašparoviča Adrián Kucek.

Na zasadnutie neprišli

Dvojica obžalovaných nebola na štvrtkovom verejnom zasadnutí prítomná.

Peter Gašparovič a Ladislav Vičan súhlasili s konaním v ich neprítomnosti. Peter Gašparovič by sa mal nachádzať v Bosne a Hercegovine.

Najvyšší súd SR ich v marci 2022 odsúdil za prečin nepriamej korupcie v spolupáchateľstve, čím zmiernil prvostupňový rozsudok uznávajúci ich za vinných z trestného činu prijímania úplatku.

Prokuratúra podala dovolanie v neprospech obžalovaných z dôvodu nesúhlasu s právnou kvalifikáciou. Súd vo štvrtok dovolaniu vyhovel.

Najvyšší súd SR preto bude musieť opätovne rozhodovať o odvolaní obžalovaných proti verdiktu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z októbra 2021.

Peter Gašparovič dostal vtedy za prijímanie úplatku 11-ročný trest väzenia, Ladislav Vičan desať rokov za mrežami. Uložené boli aj peňažné tresty.

Dvojicu zadržali na začiatku decembra 2020 v rámci akcie Judáš. Podľa obžaloby mali žiadať úplatok od podnikateľa Dušana Bočkaya za pomoc pri zrušení predbežného opatrenia vydaného Kriminálnym úradom finančnej správy (KÚFS), ktorý zablokoval majetok obchodnej spoločnosti Bopal.

Pozrite si súvisiacu reportáž z decembra minulého roka:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.