Premiér Robert Fico obvinil prezidentku, že v parlamente vystúpila ako hovorkyňa PS a opozície

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vystúpenie prezidentky Zuzany Čaputovej v Národnej rade SR bolo čisto politické, opozičné i farizejské. Premiér Robert Fico (Smer-SD) to uviedol v reakcii na prezidentkin prejav v parlamente k téme zmien v Trestnom zákone.

Čaputovú obvinil tiež z toho, že vystúpila ako hovorkyňa opozície, zasiahla podľa neho aj do prezidentskej kampane v prospech Ivana Korčoka. Nerozumie, prečo prezidentka nevystupovala zásadovo v predchádzajúcom vládnom období, keď podľa neho boli hrubo porušované ľudské práva a kriminalizovaná opozícia. Rozporoval argumenty, ktoré vo svojom stanovisku k návrhom zmien v Trestnom zákone uviedla vo vystúpení.

Zdôraznil, že postoj vlády a rozhodnutie presadiť zmeny sa nemení.

„Urobíme všetko pre to, aby boli návrhy zmien predložené v parlamente schválené,“ zdôraznil Fico. Vláda podľa jeho slov stojí za rozhodnutím zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, "lebo je principiálne správne".

Prečítajte si tiež:

Zopakoval, že návrhy legislatívnych zmien sú už dlho diskutované a rovnako dlhá diskusia k nim ešte poslancov parlamentu čaká. A to aj vrátane predpokladaného rokovania o prelomení veta hlavy štátu. Pripomenul tiež argumenty predkladateľov o legitímnosti skráteného legislatívneho konania, týkajúce sa hrozby porušovania ľudských práv.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) spochybnil vyváženosť diskusie odborníkov, ktorých si pozvala prezidentka k stredajšiemu (17. 1.) okrúhlemu stolu na tému legislatívnych zmien. Upozornil, že tak ako kritikov je celý rad tých, ktorí sa stavajú za zmeny v Trestnom zákone. „Toto však prezidentka vo svojom vystúpení vôbec nespomenula,“ poznamenal Susko.

Zopakoval dôvody legislatívnych úprav, prechod k restoratívnej justícii, väčšiemu využitiu alternatívnych trestov i možnosti postupovať individuálne v prospech uloženia primeraného trestu. Minister takisto pripomenul, že zmeny kladú dôraz na nahradenie škôd pri ekonomických trestných činoch. „Máme cieľ zhumanizovať trestné právo a priblížiť ho ostatným krajinám, tak ako je to všade v modernej, vyspelej Európe, s cieľom znížiť, nie zvýšiť kriminalitu,“ dodal Susko. Vyjadrenia o tom, že zmeny spôsobia nárast kriminality, označil za strašenie.

Prezidentka parlamentu predniesla vo štvrtok svoje výhrady k novele Trestného zákona z dielne vlády, o ktorej aktuálne rokuje parlament.  

Prečítajte si tiež:

Reagoval aj Danko

Prezidentka Zuzana Čaputová počas svojho príhovoru v pléne NR SR ukázala, aké ciele a „prázdne reči“ má opozícia. Uviedol to šéf SNS a podpredseda NR SR Andrej Danko v reakcii na výhrady prezidentky k novele Trestného zákona.

Danko vysvetlil, že poslanci SNS v sále pri prejave prezidentky chýbali pre svoje výhrady voči nej. „Prezidentka ignorovala výsledky volieb, nechcela menovať nášho ministra, vydierala nás a nútila nás k zmene nominácie,“ vyhlásil.

Prezidentka podľa neho v sále ukázala ciele opozície. „Opozíciu spája jediné - 'okydávať' slovenskú vládu v Bruseli, ničiť nás, ponižovať a deptať,“ povedal. Opozícia podľa neho využije čokoľvek na to, aby poukázala, že vláda Smeru-SD, Hlasu-SD a SNS nemá budúcnosť. SNS podľa Danka urobí všetko pre to, aby vláda vydržala.

Podľa predsedu klubu Smer-SD Jána Richtera prezidentka vystúpila ako opozičný politik. „Nemá na to právo, je to právomoc súdu, hlavne Ústavného súdu SR,“ zdôraznil. Poznamenal pritom, že hlava štátu spochybnila ÚS pritom, ako odmietla argumenty vlády na skrátené konanie opierajúce sa o rozhodnutia ÚS.

Opozícia hovorí o vecných argumentoch

Prezidentka predniesla vecné argumenty k návrhu novely Trestného zákona. Zhodnotil predseda poslaneckého klubu Slovensko Michal Šipoš v reakcii na jej vystúpenie v parlamente. „Je správne, že dnes prezidentka prišla do parlamentu a povedala dosť argumentov, ktoré zazneli aj v pléne počas našich vystúpení,“ poukázal Šipoš. Hnutie Slovensko bude podľa jeho slov do poslednej chvíle bojovať za záchranu právneho štátu a zachovanie spravodlivosti.

Rovnako podľa poslankyne Veroniky Remišovej (Za ľudí) bol prejav prezidentky vecný a odborný. „Z pozície svojej funkcie demaskovala klamstvá súčasnej vládnej koalície,“ uviedla.

Pozrite si mimoriadne vystúpenie prezidentky Zuzany Čaputovej v parlamente:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.