Bude diaľnica do Košíc skôr, než sa plánovalo? Minister Ráž vytiahol tromf, ktorý však viacerí kritizujú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Dočkáme sa diaľnice z Bratislavy do Košíc o niečo skôr, ako sa plánovalo? Minister dopravy Jozef Ráž prichádza so zmenami, ktoré majú urýchliť dostavbu diaľnic. Kritici mu však vyčítajú, že to robí protiústavne.

Chýbajúca diaľnica na Kysuciach alebo nedostavaná D1 z Bratislavy až do Košíc. Minister dopravy si povedal, že s diaľnicami by to malo ísť do budúcna rýchlejšie. Iba povoľovacie procesy totiž zaberajú roky a to chce Jozef Ráž zásadným spôsobom zmeniť.

„Ideme zrýchliť a uľahčiť procesy pri investíciách, ktoré sú významné a strategické pre Slovensko a pre občana,“ tvrdí minister.

Spraviť to chce cez zákon o strategických investíciách. Vláda môže do budúcna označiť za takúto investíciu takmer akýkoľvek projekt nad sto miliónov. Ráž uviedol niekoľko príkladov: „Povedzme, rekonštrukciu atómovej elektrárne, priehradu, výmenu turbín v Gabčíkove.“

Prečítajte si tiež:

Čelí kritike

Ministra dopravy tvrdo kritizujú viacerí aktivisti a neziskové organizácie, ktoré sa obávajú, že štát si bude po novom vyhlasovať strategické investície, ako sa mu zachce.

Napríklad v Slatinke neďaleko Zvolena sa miestni obávajú, že by tu teraz mohol štát povoliť vodnú nádrž. To, či môže aj Slatinka dostať do budúcna status strategickej investície, zatiaľ minister nepotvrdil.

Proti chystanému zákonu už vznikla aj hromadná pripomienka. Rýchlejšie povoľovanie kľúčových stavieb môže podľa časti opozície priniesť aj ďalšie problémy.

Prečítajte si tiež:

Ráž je pripravený zapracovať pripomienky

Bývalý štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča tvrdí, že ide podľa neho o „jeden z najbrutálnejších zásahov do vlastníckeho práva“.

Vysvetľuje, že kľúčové strategické stavby získajú po novom takzvané osvedčenie, ktoré dáva štátu do rúk silné tromfy. „Schválením takéhoto osvedčenia môže investor vstupovať na pozemky kohokoľvek, kto sa nachádza na území tejto investície,“ tvrdí.

Minister Ráž hovorí, že je ešte pripravený zapracovať do zákona viaceré pripomienky. Následne pôjde na vládu a do parlamentu. Opozícia sa už zasa pozerá smerom k ústavnému súdu do Košíc.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.