Načierno vypúšťajú splašky do verejnej kanalizácie. Vodárenská spoločnosť na severe Slovenska sa chystá tvrdo zakročiť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Napojili sa a nikomu o tom nepovedali. Na severe Slovenska rieši vodárenská spoločnosť problémy s nepoctivými obyvateľmi. Načierno vypúšťajú splašky do verejnej kanalizácie. Vodárov aj obce pripravujú o peniaze.

Vodárenská spoločnosť chce proti čiernym používateľom tvrdo zakročiť. Predtým im však ponúkajú šancu vyhnúť sa nepríjemnostiam. „Generálny pardon je možnosť pre vlastníkov, aby zlegalizovali svoje konanie a aby v období od 1. 1. 2024 do 31. 3. 2024 uzatvorili so spoločnosťou zmluvu o odvádzaní odpadových vôd do verejnej kanalizácie,“ uviedla Dagmar Rošková, hovorkyňa Severoslovenských vodární a kanalizácií.

Ľudia sa tak vyhnú trestnému stíhaniu, pokute a aj administratívne postupy budú jednoduchšie a lacnejšie. „Budú musieť zaplatiť len stočné za predchádzajúce obdobie dvoch rokov,“ priblížila hovorkyňa.

Prečítajte si tiež:

Potom príde rázna zmena

Po marcovom termíne sa však prístup zmení. Spoločnosť začne s intenzívnymi kontrolami. Môžu preskúmať potrubia kamerou alebo vydymovaním a vypýtať si môžu aj doklady. „Ak má legálne žumpu na odpadové vody, tak nám musí predložiť doklad o tom, že tú žumpu vyviezol v posledných troch rokoch,“ uviedla Rošková.

Vodári spolupracujú so starostami. Tí majú teraz za úlohu svojich obyvateľov o tejto možnosti informovať. Týka sa to Kysúc, okolia Žiliny a Bytče. Obce sú v spoločnosti akcionármi a taktiež prichádzajú o peniaze. „Je to nekorektné voči tým, ktorí platia poctivo,“ konštatoval primátor Bytče Miroslav Minárčik.

Ak nepoctivci generálny pardon prešvihnú, bude to už len horšie. Spoločnosť SEVAK chystá po marci ešte tvrdšie postupy. „Budeme sankcionovať už vo väčšom merítku a dáme im to pocítiť,“ vyhlásil Minárčik.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.