Vlaky pri Bratislave vo veľkom meškajú. Na jednom z úsekov jazdia rýchlosťou len desať kilometrov za hodinu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Chcete bežať rýchlejšie ako vlak? Na Slovensku žiadny problém. Vlaky na trati pri Bratislave začali jazdiť slimačím tempom. S jedným sme si dali dokonca preteky. Dôvodom zníženej rýchlosti je zlý stav železničnej infraštruktúry. Spomalená doprava spôsobuje meškania. Zasiahlo to aj medzinárodné rýchliky.

Uplynulý rok brázdil slovenské železnice takzvaný diagnostický vlak, ktorý analyzoval stav koľajníc špeciálnymi prístrojmi a kamerami. Zistil aj to, že trať v úseku medzi Sencom a Bernolákovom je v nevyhovujúcom stave.

Železničná spoločnosť tak vlakom ihneď prikázala na tomto mieste výrazne spomaliť. Vlaky na niektorých úsekoch jazdia tak pomaly, že rýchlejším behom sa vyrovnáte ich tempu. Keď ešte trošku pridáte, tak ich aj predbehnete.

Prečítajte si tiež:

Idú slimačím tempom

„Železničná spoločnosť Slovensko na pokyn manažéra železničnej infraštruktúry Železníc Slovenskej republiky obmedzila rýchlosť vlakov osobnej dopravy na úseku Senec - Bernolákovo na 10 kilometrov za hodinu,“ uviedol hovorca ZSSK Dominik Drevický.

Pohľad z vlaku tak pripomína spomalené zábery. Ľudia, ktorí z tohto smeru cestujú do Bratislavy, sa tak musia pripraviť na ďalšie zdržanie, aj tak tu už spoje meškajú, tiež pre zlý stav trate na inom úseku pri Vajnoroch. Opatrenie platí až do odvolania a hovorca tvrdí, že môžu vzniknúť meškania od 10 do 45 minút.

Na tejto trati jazdia aj medzinárodné Eurocity vlaky na trati Budapešť - Praha. Podľa železničnej spoločnosti sa ich však obmedzenie dotýka iba minimálne.

Prečítajte si tiež:

Na koľajniciach našli chyby

Železnice Slovenskej republiky, ktoré sú správcom infraštruktúry, tvrdia, že znížená rýchlosť v tomto úseku je najmä z dôvodu bezpečnosti. Na koľajniciach totiž zistili takzvané defektoskopické chyby, teda narušenie materiálu koľajníc.

Prečo zlý stav neriešili skôr, keď hrozilo nebezpečenstvo? Odpovedajú, že údržbu tu robilo štandardne v zmysle predpisov. „Výskyt defektoskopických chýb, pri ktorých je potrebné prechodné obmedzenie traťovej rýchlosti, nebol ničím signalizovaný,“ uviedla hovorkyňa ŽSR Vladimíra Bahýlová.

Trať budú opravovať vkladaním koľajnicových vložiek, ich spojkovaním a zváraním. Cestujúci musia počítať s tým, že tieto práce si vyžiadajú ďalšie obmedzenia. „Počas realizácie zvárania bude potrebné vylúčiť koľaje z prevádzky, čo bude mať vplyv na dopravu,“ vraví hovorkyňa.

Železnice Slovenskej republiky predpokladajú, že defekty na koľaji číslo dva odstránia do budúceho týždňa, obmedzenia na prvej koľaji však budú trvať zrejme až do konca januára.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.