Stane sa rakovina prostaty novou epidémiou u mužov? Vizionári pokračovali ďalšou diskusiou

Konferencia Vizionári.
Konferencia Vizionári. Zdroj: Grape

2500. Toľko pacientov sa na Slovensku ročne dozvie, že trpí rakovinou prostaty. A 600 z tých, ktorým bolo ochorenie diagnostikované, naň ročne zomrie. Rakovina prostaty postihuje najmä starších mužov.

Asi 80 %má nad 65 rokov a menej ako 1 % prípadov tvoria muži pod 50 rokov. Je tu ale aj dobrá správa – liečba i diagnostika tohto ochorenia prešli za ostatné roky obrovským vývojom. Odborníci vidia budúcnosť v medicíne šitej na mieru. Nie len o tom diskutovali hostia v najnovšom vydaní Vizionárov.

Prečítajte si tiež:

Včasná diagnostika = základ

Rakovina prostaty, tak ako aj mnohé ďalšie onkologické ochorenia, na začiatku nebolí. „Ochorenie v úvodných štádiách nemá príznaky. To je riziko.“ Povedal na začiatku diskusie prezident Slovenskej urologickej spoločnosti, Ivan Minčík.

Podľa Vladimíra Baláža, prednostu Urologickej kliniky Roosveltovej FNsP Banská Bystrica a predsedu Výboru pre zdravotníctvo NR SR, je práve tu mimoriadne dôležitá úloha štátu, ktorý má vplývať na prevenciu a včasný záchyt tohto ochorenia. Problémom je stále nízka účasť mužov po 50-tke na preventívnych prehliadkach.

„V roku 2022 bolo na Slovensku približne 680 tisíc mužov, ktorí by mali ísť na preventívnu prehliadku k urológovi, z nich sa na ňu dostavilo iba približne 52 tisíc."

Prečítajte si tiež:

V liečbe aj diagnostike sme svetoví

Kým v účasti na preventívnych prehliadkach máme čo doháňať, dobrou správou je, že v diagnostike a liečbe tohto ochorenia sme podľa odborníkov v podstate „svetoví“.

„My dnes vieme modernými prístrojmi nájsť agresívne nádory v prostate s rozmerom 5mm a nedovoliť tej chorobe aby sa rozrástla,“ povedal doktor Minčík. Špecifické zastúpenie v tejto oblasti má nukleárna medicína. Lekári pomocou identifikovať konkrétne zhluky rakovinových buniek a zistiť tak, či pacient má rakovinu a či a ako je už rozšírená.

„V rámci diagnostických možností vieme vyšetriť rozsah ochorenia na základe chemického markeru, tzv. PSMA. Je to antigén na povrchu buniek rakoviny prostaty. “ vysvetlil Andrej Vondrák, primár Oddelenia nukleárnej medicíny Izotopcentrum Nitra.

Práve personalizovanú liečbu, teda liečbu šitú na mieru, považujú odborníci za prelomovú do budúcnosti. "Na pracoviskách nukleárnej medicíny môžeme tou istou molekulou nádor prostaty zobraziť a následne ho aj liečiť."

Liečba aj spolupráca

Keď už pacientovi diagnostikujú rakovinu prostaty, zaradia ho do jednej z troch skupín podľa toho v akom štádiu sa ochorenie nachádza a o aký tip rakoviny ide. A podľa toho sa postupuje aj pri liečbe, ktorá má tiež viacero úrovní: pozorovanie, rádioterapia, alebo operácia.

„Dôležité je vybrať takú liečbu, aby bola vhodne ušitá na mieru konkrétnemu pacientovi,“ povedal Boris Kollárik, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre urológiu.

„Musíme prebrať a našiť liečbu presne na toho pacienta. Nie každého budeme operovať, ožarovať alebo sledovať. Diskusia býva niekedy ťažká,“ doplnil Ivan Minčík.

Mnoho ľudí pritom stále nemá informácie o dostupných nástrojoch personalizovanej medicíny, akým je napríklad testovanie biomarkerov, ktoré môžu pomôcť pri poskytovaní najvhodnejšej, cielenej liečby.

Dôležité je tiež, aby spolu lekári spolupracovali a to na úrovni urológ či uro-onkológ, operatér, patológ, genetik, klinický onkológ, radiačný onkológ a rádiológ.

Pacienta treba tiež vždy poučiť aj o rizikách. Pri liečbe rakoviny prostaty, napríklad operačnej, je to porucha močenia, alebo erekcie. Pri chemoterapii je zas známe, že okrem zlých rakovinových buniek zasahuje aj tie zdravé.

Nádejou pre pacientov s metastázami je tu práve nukleárna medicína. „Ak mal pacient predtým urobený diagnostický test, podáme mu látku v ktorej je zlúčený nosič a terapeutický rádioizotop a naša látka sa dostane do tých istých buniek rakoviny prostaty. Je veľmi dôležité, aby sme sa snažili minimalizovať dopad terapie na zdravé tkanivá pacienta.“ vysvetlil Andrej Vondrák.

Metastatický karcinóm prostaty sa stáva aj na Slovensku pomocou modernej, dostupnej liečby „chronickým ochorením.“

Nukleárna medicína na Slovensku ešte neuzatvorila ani svoju prvú desaťročnicu a tak sa jej výsledky budú aj naďalej sledovať. Realizuje sa zatiaľ len v jednom centre, no podľa odborníkov je tu priestor pre vznik ďalších.

Viac o prevencii, terapii aj personalizovanej liečbe sa dozviete v priloženom zázname z diskusie. O svoje skúsenosti s liečbou rakoviny prostaty sa v nej podelil aj pacient Stanislav Menkyna, ktorý sa po operácii naďalej venuje milovanému horolezectvu a zdoláva niekoľkotisícové vrcholy.

Diskusiu si môžete pozrieť zo záznamu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vizionári

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.