Na Slovensku otvorili kreatívne centrum aj s 3D tlačiarňou, ktorá vyrába súčiastky potrebné vo vesmíre

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nielen študenti stredných či vysokých škôl, ale aj začínajúci podnikatelia, remeselníci alebo živnostníci budú môcť tvoriť v kreatívnom centre, ktoré v pondelok otvorila trenčianska univerzita. Centrum stálo viac ako štyri milióny eur, ktoré získala univerzita z eurofondov.

Univerzita v tejto súvislosti otvára svoje priestory aj pre širšiu verejnosť. Napríklad Andreas študuje informatiku v Dubnici, no v kreatívnom centre v Trenčíne našiel spôsob, ako zrealizovať plány na svoj školský projekt.  

„Momentálne vytvárame s mojimi spolužiakmi na strednej škole meteostanicu. A potrebujeme mať obal z pevného plastu, ktorý by vydržal aj slnko a vonkajšie vplyvy,“ vysvetľuje.  

To, čo im nedokázala poskytnúť stredná škola, našli na univerzite. 

Prečítajte si tiež:

Členom sa môže stať každý

Okrem možností na 3D tlač sa tam nachádza aj kompletne vybavená dielňa na spracovanie dreva. Pracovať tam dokážu takmer so všetkými druhmi materiálov.

Z jedného zariadenia dokážu dokonca vyrobiť prototyp 3D tlače do leteckého a vesmírneho priemyslu. Ide o špičkovú technológiu, ktorej cena je približne 300-tisíc eur. „Na Slovenskú sú len dve,“ hovorí projektový manažér Tomáš Hanulík.

 Do dielní pustia len členov kreatívneho centra. Tým sa však môže stať každý. 

„Počítame s tým, že ten rozsah externých ľudí bude zhruba 130. To budú mladí ľudia, kreatívci. Môžu to byť ľudia, ktorí majú menšie dielne, drobní podnikatelia či živnostníci,“ hovorí rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Jozef Habánik.

V priestoroch kreatívneho centra s rozlohou 850 štvorcových metrov je vybudovaných šesť remeselných dielní a nainštalovaných viac než sto zariadení.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.