Na hraniciach s Maďarskom už nenájdete jediného policajta. Za posledné takmer tri mesiace zadržali 43 migrantov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mali zabrániť prílevu migrantov, no aj tak sa k nám dostali tisíce z nich. Reč je o kontrolách na našej južnej hranici s Maďarskom. Tie sa od dnešnej polnoci skončili. Dôvodom je slabnúca migrácia a šetrenie policajných síl.

Stovky policajtov či vojakov, požičaná technika z Česka, psy aj drony. Aj takto bojoval štát viac ako tri mesiace na slovensko-maďarskej hranici proti nelegálnej migrácii.

To je však od pondelka minulosťou. Na 655 kilometrov dlhej hranici nenájdete už ani jedného policajta.  

Prečítajte si tiež:

Od novembra zadržali 43 migrantov

Hraničný priechod Komárno Komárom. Na tomto mieste stali 24 hodín denne, sedem dni v týždni policajti aj vojaci. Dnes tu po nich zostala iba prázdna unimobunka.

Kontroly na hraniciach s Maďarskom slabli už posledné týždne. Napríklad na priechode pri Rajke policajti nákladné autá či dodávky nekontrolovali už od začiatku tohto roka.

„Počas kontrol od 5. októbra 2023 do 22. januára 2024 bolo zadržaných 5 375 nelegálnych migrantov, z toho od začiatku novembra do 22. januára 2024 však bolo zadržaných len 43 nelegálnych migrantov,“ uviedlo Ministerstvo vnútra SR.

Prečítajte si tiež:

Minuli milióny eur

Manévre na hraniciach s Maďarskom vyšli štát na milióny eur. Podľa ministerstva vnútra to boli dobre investované peniaze.

„Kontroly na hraniciach predstavujú náklady na pohonné látky, za nadčasy a s tým súvisiace odvody do poisťovní. Sú to však náklady, ktoré sa vrátia, lebo bez nich by bolo potrebné vynaložiť finančné prostriedky v rádovo vyšších číslach,“ uviedol rezort vnútra.

Policajné kontroly na hranici s Maďarskom môžu byt obnovené už čoskoro, a to na prelome jari a leta, kedy by mohla migračná vlna s príchodom priaznivého počasia začať opäť stúpať.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Migrácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.