Problémy na ministerstve kultúry. Šimkovičová hovorí o kybernetických útokoch i zmanipulovanej petícii

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vymazala všetky statusy vrátane tých, za ktoré schytala vlnu verejnej kritiky. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová tvrdí, že za odstránením príspevkov z ministerského Facebooku boli aj bližšie neurčené kybernetické útoky. Odborníci nad jej argumentmi však iba nechápavo krútia hlavou. Ministerka dokonca najnovšie začala spochybňovať aj petíciu za jej odchod z funkcie.

Ministerka kultúry najnovšie čelí vlne kritiky na protestoch. Časť verejnosti a kultúrnej obce vyčíta Martine Šimkovičovej najmä komunikáciu na sociálnych sieťach. Oficiálny Facebook rezortu kultúry využívala podľa mnohých na verejné útoky.

Vo facebookovej ankete dala napríklad hlasovať, či majú ísť peniaze na obnovu pamiatok alebo podporu LGBTI+ akcií.

To sa už s petíciou ozvali herci, spisovatelia či bývalá ministerka kultúry. Šimkovičovú vyzvali na odchod.   

Prečítajte si tiež:

Statusy zmizli

Zrazu však všetky statusy z Facebooku ministerstva kultúry zmizli. Posledný príspevok je z konca októbra.

Šimkovičová o tom informovala na sociálnej sieti Telegram.

„Facebooková stránka ministerstva kultúry je od novembra 2023 permanentne v stave kybernetického ohrozenia. Ministerstvo nemá záruku, že sa do obsahu FB stránky Ministerstva kultúry SR nezasahuje zvonka,“ napísala v statuse na Telegrame. 

Jeden z odborníkov priznáva, že jej vyjadreniam nerozumie. Iný dodáva, že nevie, v ktorom vesmíre by si akékoľvek ministerstvo nevšimlo, že na ich stránke pribúda obsah, ktorý nebol schválený.

Na detaily údajného kybernetického ohrozenia sme sa pýtali aj ministerstva kultúry, na otázky nereagovali.

Odborníci naznačujú, že za vymazaním statusov môže byť skôr verejný tlak ako neznáma a neurčitá kybernetická hrozba.

Šimkovičová vo svojom vysvetlení, prečo už ďalej nebude používať facebookovú stránku rezortu kultúry, píše, že dodnes neprišlo ku korektnému odovzdaniu hesiel od bývalého vedenia.

Bývalá ministerka kultúry Silvia Hroncová tvrdí presný opak. „Je to absurdná situácia, agendu aj prístupy sme korektne odovzdali,“ uviedla.

Prečítajte si tiež:

Nezdá sa jej ani petícia

Po premazaní Facebooku vyšla Martina Šimkovičová do protiútoku. Tvrdí, že zmanipulovaná je aj petícia, ktorá ju vyzýva na odchod a ministerstvo podalo trestné oznámenie.

„Počet neidentifikovaných hlasujúcich a duplicitných adries hlasujúcich je rádovo v tisícoch. To a ďalšie zistenia zakladajú reálny predpoklad, že ide o zámernú manipuláciu elektronickej petície,“ uviedlo v stanovisku ministerstvo kultúry.

Šimkovičová údajnú manipuláciu dokazuje fiktívnym podpisom Pamely Anderson.

Autori petície jej však vysvetľujú, ako to celé v skutočnosti funguje.

„Môže sa stať, že niekto použije kvázi vtipné meno, nie svoje ozajstné, ale vždy je to naviazané na konkrétnu e-mailovú adresu, kde musí svoj podpis prostredníctvom tohto e-mailu overiť,“ povedala autorka petície.

Mená neskôr ministerka dostane spolu s petičnými hárkami. 

Petíciu za odstúpenie Martiny Šimkovičovej už podpísalo vyše 150-tisíc Slovákov, čo z nej robí jednu z najúspešnejších online petícií v histórii Slovenska.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.