Novinka v Tatrách. Každý, kto v národnom parku podniká v turizme, by mal štátu platiť koncesie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Popri dozvukoch zo svetového pohára v lyžovaní v Tatrách je na pretrase aj iná téma. Každý, kto v národnom parku podniká v turizme, by mal štátu platiť koncesie. Pravidelné dvoj- až trojpercentné odvody z ich tržieb navrhuje minister životného prostredia.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba tvrdí, že je preňho „nepredstaviteľné, aby národné parky ako TANAP alebo NAPANT živorili a nemali žiadne solídne príjmy“. Vraví, že nie je dôvod na to, aby najväčší hráči v turizme neplatili určitú formu koncesie.

Na čele rebríčka tamojších podnikateľských gigantov je spoločnosť Tatry Mountain Resorts. V jej portfóliu sú hotely, zjazdovky, lanovky aj akvaparky. Pri dvojpercentnej výške poplatku by odviedla približne dva milióny eur ročne. 

„Ako spôsob financovania súčasného stavu národného parku, je to podľa mňa brilantná myšlienka,“ tvrdí predseda predstavenstva TMR Igor Rattaj. 

Prečítajte si tiež:

Podpásovka pre malých a stredných podnikateľov

Naopak, Michal, ktorý má dva penzióny, patrí k tým podnikateľom, ktorí stoja na opačnej strane barikády. Po covidovej a energetickej kríze vníma koncesie ako ďalšiu podpásovku. „Myslím si, že tých daní a poplatkov je už teraz absolútne neprimerane veľa,“ uviedol.

Domáci argumentujú aj tým, že v Tatrách je 90 percent malých a stredných podnikateľov. V ich prípade môžu dve až tri percentá znamenať rozdiel medzi ziskom a stratou. 

„Takéto opatrenie by možno mohlo byť aj mierne diskriminačné. Je treba stanoviť, aká geografická hranica je pre určovanie takýchto pravidiel. Čo iné národné parky? A sú podnikatelia tí, ktorí by mali národný park financovať?“ pýta sa Lucia Blašková z oblastnej organizácie cestovného ruchu.

Prečítajte si tiež:

Zaplatí to návštevník

Tému otvoril minister Taraba, no koncesie však navrhla aj analýza, ktorú zverejnil rezort ešte pod vedením Jána Budaja. Vypracoval ju Inštitút environmentálnej politiky. Koľko peňazí by sa tak vyzbieralo, nespresňuje. Odhad hovorí o miliónoch eur. V dokumente sa píše aj to, že v zahraničí sú koncesie bežné. Spomína národné parky v Srbsku, na Novom Zélande alebo v USA.

Časť tatranských podnikateľov však trvá na tom, že koncesie sú likvidačné a chcú urobiť všetko preto, aby návrh neprešiel. Už dlhšiu dobu pripomíname, že je tu aj iná možnosť, ako prispieť národným parkom k financovaniu a to je vstupné do národných parkov,“ hovorí Lucia Blašková. Na poľskej strane Tatier ho vyberajú už roky. Turista zaplatí v prepočte necelé dve eurá.

To však Taraba odmieta. Viacerí podnikatelia však hovoria, že peniaze od turistov vytiahne aj zavedenie koncesií. „Určite by sa to premietlo do konečnej ceny a v konečnom dôsledku by to musel zaplatiť návštevník Tatier,“ konštatoval podnikateľ Peter.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.