Druhé kolo pomoci. Vláda ľuďom po zemetrasení vyčlenila milión eur

Búranie zemetrasením poškodeného domu v Baškovciach
Búranie zemetrasením poškodeného domu v Baškovciach. Zdroj: TV Markíza/Martin Jedinák

Vláda na svojom utorkovom výjazdovom rokovaní v Kamenici nad Cirochou rozhodla o poskytnutí humanitárnej pomoci po mimoriadnej udalosti vo výške jedného milióna eur pre ľudí zasiahnutých zemetrasením. Na tlačovej konferencii po rokovaní to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD). Ako povedal, ide o druhé kolo pomoci.

"Obyvateľom obcí bude poskytnutý ďalší jeden milión eur na pomoc, a to spôsobom, ktorý už dobre poznajú. Chcem ich týmto zároveň vyzvať, aby si opäť podali žiadosti o túto humanitárnu pomoc, ktorá môže byť vyplatená maximálne vo výške 800 eur. Samozrejme, ide o tých občanov, ktorým nestačilo prvé kolo pomoci vo výške 800 eur, pretože niektorí samozrejme už dostali a potrebovali len nižšiu sumu," uviedol Tomáš.

Prečítajte si tiež:

Pokyny pre úrady

Ako povedal, vydal pokyny úradom práce v okresoch Humenné, Vranov nad Topľou a Stropkov, aby ľuďom pomohli s vypĺňaním žiadostí. Pracovníci jednotlivých úradov vycestujú aj do konkrétnych postihnutých obcí.

"Z prvého kola humanitárnej pomoci bolo dohromady vyplatených 1,7 milióna eur, z toho 1,2 milióna eur išlo fyzickým osobám a približne 500.000 eur bolo vyplatených obciam. Konkrétne 35 obcí dostalo túto humanitárnu pomoc v maximálnej výške 15.000 eur, ale museli tie peniaze použiť opäť len a len pre svojich občanov. Čiže vlastne celá tá humanitárna pomoc v prvom kole smerovala len a len fyzickým osobám, teda občanom," doplnil Tomáš.

Úrady práce podľa jeho slov naďalej poskytujú aj psychologickú pomoc občanom, ktorí ju potrebujú, keďže aj to je v kompetencii úradov práce.

Pozrite si novembrovú reportáž o búraní prvého domu na východe Slovenska poškodeného po zemetrasení:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.