V detstve prišiel o oko, pretože zaklamal, že mu doň niečo spadlo. Protézy sú dnes už na nerozoznanie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Situácie, pri ktorých ľudia prišli o oko, sú niekedy až neuveriteľné. Ľudia sa za svoj hendikep často hanbia. Mnohí vôbec netušia, že sa dá nahradiť protézou.

Ivana Kazíková ich vyrába roky a sú na nerozoznanie od zdravého oka. Očné protézy nosia aj niektoré známe tváre. Patria k nim napríklad spisovateľ Ľubomír Feldek či americký herec Peter Falk alias inšpektor Colombo.

„Myslím si, že oči sú zrkadlom do duše. Mám pocit, že pacientom vidím aj na tom jednom oku, ktoré im zostalo, všetko, čo prežili,“ hovorí Kazíková.

Prečítajte si tiež:

Bál sa priznať pravdu

Jeden pán nám povedal, že už si ani nevie predstaviť život s dvoma očami. Pokračoval rozprávaním o tom, ako o jedno prišiel. Stalo sa to, keď mal iba desať rokov.

„Hral som sa s takým nožom, no a pichol som sa do oka. Ale čo spraví človek, keď má 10 rokov. Skryje dôkazový materiál a vymyslí si niečo iné,“ povedal.

„Ja som si vymyslel, že mi niečo frklo do oka. A to je veľmi poučné pre všetky deti, že nemajú v takýchto veciach klamať, pretože mi to frknuté hľadali a pripravili ma pri tej operácii o oko,“ dodal.

Za príbehmi týchto ľudí sa často skrývajú nešťastné náhody. „Potom máte tie onkologické ochorenia, to je veľké percento. Jedno ráno vstanú, povedia si, že idú k očnému, pretože zle vidia a o týždeň už nemajú oko. Veľa ľudí prichádza o oči v rámci cukrovky,“ hovorí lekárka.

Myslí si, že mimoriadne dôležitá je prevencia a aj ten, ktorý nemá s očami žiadne problémy, by mal ísť na kontrolu aspoň raz dva roky.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.