Návrat Anastasie Kuzminovej. Naša najúspešnejšia biatlonistka zabojuje v Osrblí o európske kovy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V tieni svetového pohára lyžiarok v Jasnej pripravujú na Horehroní iný športový sviatok. Majstrovstvá Európy v biatlone sú najvýznamnejším podujatím, aké sa v Osrblí bude konať za posledných dvanásť rokov.

Z viac než 200 pretekárov je hlavná hviezda známa. Olympijská víťazka Nasťa Kuzminová prerušuje zaslúžilý dôchodok a vracia sa pretekať.   

Nasťa sa so všetkými srdečne zvítala. Vraví, že niektoré dievčatá nepozná, no mnohé sú jej známe a veľmi sa na ne tešila. Vítali sa s obrovským úsmevom. 

Snehu bude dosť

Perinbaba na Osrblie akosi pozabudla, a tak ju nahradili snežné delá. Túto zimu však mrzlo iba desať dní. Išlo o každú hodinu.  

„Skončili sme zasnežovanie v nedeľu večer. Dnes ešte chlapi balia posledné hadice, ktoré sme nestihli, lebo už bola tma,“ hovorí správca Národného biatlonového areálu v Osrblí Marek Matiaško.

Ak by na trati chýbal sneh, majú pripravenú rezervu. Priviezlo ju tam 11 nákladných áut.  

Prečítajte si tiež:

Náročná prevádzka

Biatlon je zimný šport, ktorý sa však rozhoduje na strelnici. „Tam ide úplne o milimetre a buď to spadne, alebo nespadne,“ hovorí Matiaško.

Terčov je 150 a musia byť priam snehovo biele. Pravidelne ich čistia.  

„Keď máme strelcov, čo nevedia triafať, tak po každom tréningu. Na takýchto väčších pretekoch raz za dva dni,“ hovorí Peter Kobela, ktorý terče obsluhuje.

Celá prevádzka je náročná a záleží na každom detaile. Bez kilometrov natiahnutých káblov by nefungovalo nič.  

V roku 1997 boli v Osrblí majstrovstvá sveta. Zázemie vtedy tvorili bunky a chatky. To súčasným požiadavkám nestačí. Úplnou novinkou je akási obývačka, ktorú volajú Family. Slúži pre všetkých športovcov, servismanov i realizačné tímy.

Majstrovstvá Európy štartujú prvými disciplínami v stredu. Šampionát potrvá do nedele.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Biatlon

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.