VIDEO: Chiropraktici „praskaním kostí“ valcujú sociálne siete. Odborník dvíha prst pred jednou vecou

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Uvoľnenie, nádych, výdych a vtom príde hlasné prasknutie. Videá chiropraktikov, ktorí „praskajú kosti“ pacientom, valcujú sociálne siete. Takýmto naprávaním chiropraktici pomáhajú pri bolestiach chrbta či hlavy. Majú však varovanie pre tých, ktorí sa naprávajú sami až príliš často. Môžu totiž dopadnúť veľmi zle.

Bolesti chrbta, hlavy, problémy s platničkami či tŕpnutie končatín. S tým všetkým dokáže pomôcť chiropraxia – ak sa vykonáva správne. Je to liečebná metóda, pri ktorej ide o naprávanie zablokovaných kĺbov.

Spočíva väčšinou v rýchlych prudkých pohyboch, ktorými chiropraktik problémové časti „dáva na svoje miesto“. Vzniká pri tom charakteristický zvuk prasknutia, ktorý si ľudia s chiropraktikmi najčastejšie spájajú.

@occhiropractor He will be sleeping better for sure #chiropractor #fyp #adjustment ♬ original sound - Dr. Alex

O čo vlastne ide

Slovenský chiropraktik Jaroslav Begala tvrdí, že v skutočnosti nejde o „praskanie kostí“, ako sa tomu zvykne hovoriť. „My kosti nepraskáme. Naopak, pri naprávaní ich odťahujeme od seba. Netlačíme ich do seba, tým pádom to nie je bolestivé,“ vysvetlil pre TVNOVINY.sk.

Zvuk sprevádzajúci odťahovanie kostí od seba spôsobuje prasknutie bubliny, ktorá sa nachádza medzi nimi. „U človeka vtedy väčšinou nastane veľká úľava, pocit ľahkosti. Často sa tiež vyplavujú hormóny uvoľnenia, šťastia a napätie odchádza,“ opisuje účinky svojej práce.

Chiropraktici však pomáhajú nielen od bolesti. Umožňujú predovšetkým zlepšiť alebo prinavrátiť mobilitu tela. „Umožňujeme telu hýbať sa lepšie a v plných rozsahoch. Keď je tam nejaká blokáda, jej odstránením zlepšíme pohyb. Takýmto štýlom vieme aj uvoľniť svaly, ktoré sa upínajú na kĺby. Tie totiž tiež môžu byť v napätí,“ pokračuje odborník.

Taktiež dokážu pomôcť zmierniť neurologické symptómy. V tele totiž môžu vzniknúť určité problémy, ktoré vytvárajú tlak na nervy. „Chiropraxia je úžasná v tom, že vie od tohto tlaku uľaviť,“ konštatuje Begala a dodáva, že pri dlhodobej terapii v kombinácii s cvičením dokáže chiropraxia pomôcť s rôznymi problémami.

Prečítajte si tiež:

Hit sociálnych sietí

Návšteva chiropraktika sa však nemusí vždy skončiť šťastne. Na sociálnych sieťach sa podľa odborníka objavujú videá s praktikami, ktoré sú extrémne. Riziká podľa Begalu však hrozia predovšetkým vtedy, ak chiropraktik nie je vyštudovaný a úplne presne nevie, čo robí.

Problém môže nastať aj v prípade, ak má pacient problém, o ktorom nevie, a tak sa o ňom nedozvie ani chiropraktik. „Najlepšie je dať si problémový segment skontrolovať röntgenom alebo magnetickou rezonanciou, aby si bol chiropraktik na sto percent istý, čo napráva,“ odporúča odborník.

Na sociálnych sieťach sú videá, v ktorých chiropraktici naprávajú pacientov, už roky veľkým hitom. Videá zo svojej práce na TikToku zverejňuje aj Jaroslav Begala. Sleduje ho tam vyše dvetisíc ľudí. Na Instagrame má dokonca takmer 35-tisíc followerov. Tvrdí, že ľuďom sa páči niečo nezvyčajné.

Predovšetkým im však podľa neho imponuje zvuk praskania. Práve preto mnohí chiropraktici pacientom pripínajú na telo mikrofóny, aby bolo tento zvuk čo najlepšie počuť. „Pre ľudí je to tiež forma úľavy a povedia si: ‚To by som si tiež rád vyskúšal. Vyzerá, že to muselo uľaviť od bolesti‘,“ myslí si chiropraktik.

@fyzio_fit IG : jaro_fyziofit #preteba #chiropractic #fyzioterapia #slovensko #košice ♬ snowfall - Øneheart & reidenshi

Možné riziká

Aj na základe týchto videí si však mnoho ľudí môže povedať, že sa pokúsia napraviť sami. Podľa Begalu to za určitých podmienok nemusí byť nebezpečné. „Samonaprávanie raz za čas je úplne v poriadku, ak človek naozaj vie, čo robí. To však väčšina, bohužiaľ, nevie,“ podotýka.

Tvrdí, že existujú jednoduché polohy a techniky, ktoré dokážu mierne uvoľniť napätie. Všetko však treba vopred konzultovať s odborníkom. No ani pri správnom samonaprávaní to nedosiahne taký účinok ako u chiropraktika. „Ten sa vie dostať viac do hĺbky, vie zatlačiť väčšou silou a presne vie, kde zatlačiť,“ vraví Begala.

Stále však hovoríme o naprávaní, ktoré nie je časté. Komplikácie môžu podľa chiropraktika nastať, keď si človek praská napríklad krk každých 20-30 minút. „Ak sa veľmi často praská spojenie dvoch stavcov, vznikne medzi nimi niečo, čo voláme nestabilita. To je veľmi zlé,“ upozorňuje Begala.

Šľachy a väzivá, ktoré majú držať daný segment pokope, sa totiž pri častom praskaní uvoľnia viac, než by bolo dobré. Nestabilita so sebou prináša napríklad riziko rozvoja osteoartrózy v krčných kĺboch. „To si určite niekto nechce vytvoriť,“ uzavrel chiropraktik.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.