V druhom kole to bude mať Pellegrini ťažké. Podpora od antisystémových kandidátov sa mu nemusí vyplatiť

Peter Pellegrini.
Peter Pellegrini. Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Čakajú nás zrejme jedny z najnapínavejších prezidentských volieb. Pre Petra Pellegriniho je kľúčová podpora Smeru, no silnejúce protivládne protesty môžu mobilizovať voličov na opačnom spektre. Šéfovi Hlasu skomplikujú cestu do paláca aj antisystémoví kandidáti ako Harabin či Danko.

Súboj o prezidentský palác sa pomaly rozbieha. Podľa prieskumov to zatiaľ vyzerá na tesný duel medzi Petrom Pellegrinim a Ivanom Korčokom. 

Obaja majú stabilnú základňu voličov. Sú tu však skupiny, ktoré nie sú rozhodnuté a v druhom kole nebudú mať jasnú voľbu. Korčokovi stále nevyjadrilo podporu opozičné KDH ani Matovičovo Slovensko.

Otázne tiež bude, ako sa zachovajú antisystémoví voliči a či bude mať Pellegrini záujem loviť aj v ich vodách.

Prečítajte si tiež:

Antisystémoví voliči možno ostanú v druhom kole doma

Do 30. januára môžu záujemcovia o post prezidenta odovzdať svoju kandidatúru. Zatiaľ tak urobili len Korčok a Pellegrini. 

Zo známych mien kandidatúru avizovali Ján Kubiš, Andrej Danko, Marian Kotleba či Štefan Harabin.

Danko, Kotleba a Harabin budú súperiť o podobného voliča. V prípade druhého kola by títo voliči mali veľký problém vybrať si medzi Korčokom a Pellegrinim. 

Podľa sociológa a šéfa agentúry FOCUS Martina Slosiarika bude dôležité, koľko z nich ostane 6. apríla doma. Môže to ovplyvniť celkový výsledok volieb.

Politológ Radoslav Štefančík hovorí, že Pellegrini určite nemôže rátať s automatickou podporou antisystémových voličov v druhom kole. 

„Niektorí voliči mu budú možno vyčítať jeho liberálny prístup k politike, prípadne pozitívny vzťah k EÚ a NATO. Určite mu môže pomôcť mobilizovať týchto voličov, pokiaľ ho v druhom kole podporia samotní kandidáti, teda Harabin, Danko či priamo Kotleba,“ myslí si odborník. 

Dodáva však, že je otázne, či bude o túto podporu stáť samotný Pellegrini.

„Podporou Harabina môže stratiť toho voliča, ktorý v ňom vidí moderného sociálneho demokrata s negatívnym prístupom k prízemnému národnému populizmu,“ upozorňuje Štefančík.

Prečítajte si tiež:

Podpora Smeru je kľúčová

Otázkou zostáva aj to, ako veľmi bude vládnej koalícii klesať podpora. Protesty proti krokom kabinetu Roberta Fica silnejú a Fico nemieni výrazne meniť novelu trestného zákona. 

Slosiarik hovorí, že podpora Smeru a Ficových voličov je pre Pellegriniho kľúčová. 

„Práve preto sa nevie dištancovať od Smeru a práve naratívom pokoja, teda že Slovensko potrebuje pokoj a on bude v prezidentskom paláci jeho zárukou, sa snaží reagovať na protesty,“ myslí si sociológ.

Protesty a silnejúci tlak na vládu môžu podľa Štefančíka pomôcť Korčokovi. Vďaka nim je možné, že sa „zobudia“ voliči, ktorí za iných okolnosti hibernujú.

„Masy na námestiach ich môžu strhnúť smerom k podpore opozičného kandidáta,“ dodáva politológ.

Prečítajte si tiež:

Korčoka vykresľuje ako konfliktného prezidenta

Obaja kandidáti sa snažia prezentovať slušnou komunikáciou a neútočením. Spája ich rodné mesto Banská Bystrica aj proeurópska orientácia. 

Rozdielne sa dívajú na úlohu prezidenta. Korčok otvorene hovorí, že chce byť vládnej moci protiváhou, Pellegrini zasa skloňuje slovo spolupráca.

Podľa Slosiarika chce predseda parlamentu touto rétorikou osloviť voličov, ktorí o ňom nie sú presvedčení a uvažujú aj nad Korčokom.

„Voči týmto voličom chce vyslať signál, že on bude konsenzuálny prezident a snaží sa Korčoka vykresliť ako kandidáta, ktorý so sebou do prezidentského úradu prinesie konflikt,“ dodáva Slosiarik.

Politológ Štefančík dodáva, že podľa neho je dobré, keď si ústavní činitelia rozumejú a spolupracujú. Platí to však podľa neho len „za dobrého počasia“ a v prostredí bez vplyvu oligarchov.

„Ak vládna moc začne vyvádzať, ak tu začne búrať piliere právneho štátu, ak kvôli Slovensku dokonca zasadne Európsky parlament, lebo je znepokojený s tým, čo sa u nás deje, je dobré mať v prezidentskom paláci niekoho, kto nečistí kľučky, ale správa sa sebavedome a zodpovedne a na všetky tie neprávosti vie jasne a zreteľne upozorniť,“ konštatuje politológ.

Peter Pellegrini oznámil kandidatúru v Banskej Bystrici. Pozrite sa, ako to tam vyzeralo:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.