Slovensko stále trápi silný vietor. Zvýšená výstraha platí pre okresy na západe aj severe

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na Slovensko dorazila nebezpečná víchrica. Už v noci zo stredy (24. 1.) na štvrtok (25. 1.) úradoval silný vietor na horách, na Chopku dosahovali nárazy vetra rýchlosť do 150 km/h.

Očakáva sa, že búrlivý vietor môže dokonca dosiahnuť silu orkánu, uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). 

Veterno bude aj v nižších polohách. Nárazy vetra, najmä na juhozápade a pod Tatrami, ojedinele dosiahnu okolo 90 km/h. 

Výstrahy SHMÚ

Aktuálne sú v platnosti dva stupne výstrah pred silným vetrom. Zvýšený stupeň platí pre okresy Bratislava, Senec, Pezinok, Trnava, Piešťany, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Komárno, Šaľa, Nitra, Nové Zámky, Levice, Žilina, Martin, Banská Bystrica, Ružomberok, Dolný Kubín, Námestovo, Brezno, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín, Poprad a Kežmarok. Podrobný popis výstrah nájdete TU.

Prečítajte si tiež:

​Zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Vo všetkých slovenských pohoriach platí vo štvrtok (25. 1.) nad hranicou lesa zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

Hlavnými lavínovými problémami sú nový sneh na všetkých expozíciách, prevažne v stredných polohách a vetrom previaty sneh nad hranicou lesa. „Mimoriadne nebezpečné budú najmä záveterné juhovýchodné, východné, severovýchodné a juhozápadné orientácie. Uvoľnenie lavíny bude možné už pri malom dodatočnom zaťažení, a to aj diaľkovo. Počas dňa sa, navyše, môžu vyskytnúť samovoľné lavíny stredných rozmerov,“ upozornil.

Vietor dosiahne v najvyšších polohách silu až 144 kilometrov za hodinu a hranica sneženia sa zníži na 700 metrov nad morom. „Silný vietor sfúkne snehové zrážky do pásma lesa. Nad pásmom lesa ich však bude postupne ukladať do snehových dosiek a vankúšov, ktoré budú ležať na starej stvrdnutej snehovej pokrývke. Väzba medzi týmito vrstvami bude slabá a napätie vplyvom ubitia vetrom vysoké. Krehkosť takýchto dosiek a možné diaľkové šírenie odtrhu aj na veľkú vzdialenosť tak spôsobí nad pásmom lesa mimoriadne zradnú situáciu,“ zdôraznil.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín zo 14. 1. 2024. Lavína je ohromujúca sila prírody:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.