Michalovi učarovala Latinská Amerika. Doma má zbierku jedinečných masiek

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Učiteľ španielčiny, fotograf a dobrodruh Michal Hertlík sa pred rokmi zamiloval do Latinskej Ameriky. Navštívil ju už deväťkrát a zakaždým tam vraj objaví niečo nové. Keďže ho od detstva fascinuje etnológia a masky rôznych kmeňov, vždy si aspoň jednu nesie so sebou.

Michal cestuje po Latinskej Ameriky už desať rokov. Jeho prvá cesta smerovala do jednej z najnebezpečnejších krajín na svete - do Venezuely. 

Už od detstva sa rád venoval geografii a dejepisu. Veľmi ho zaujímala kultúra, tradície, zvyky a obyčaje rôznych krajín. Zrejme preto má záľubu v zbieraní masiek. 

„Keď sa pozrieš na masku, tak presne vidíš, aké farby tam prevládajú, aké črty tvárí používajú obyvatelia. To znamená, že človek vidí kultúru danej krajiny. A to je niečo, čo ma fascinuje,“ hovorí Michal. 

Prečítajte si tiež:

Vzácne kúsky

Najdrahšiu masku má z Ekvádoru. „Je to ekvádorský diabol, ktorý sa pohybuje okolo 150 dolárov,“ tvrdí zberateľ. Maska je unikátna aj v tom, že na jej výrobu boli použité rohy, kosti a klepetá originálnych zvierat.  

Naposledy mu do zbierky pribudla maska zo Salvádoru. „Salvádorsky folklór zobrazuje krutý boj medzi Arabmi a Španielmi,“ vysvetľuje. 

V dielni salvádorského majstra sa Michalovi podarilo vyskúšať si celý kostým ich tradičného tanečníka. „Bol to pre mňa neopísateľný pocit. Naučil ma nejaké základné kroky, ktoré používajú pri choreografii na svojich slávnostiach. Dokonca mi povedal, že keď sa ešte niekedy ukážem v Salvádore, tak že ma zoberú na nejakú slávnosť ako tanečníka,“ hovorí s úsmevom.

Vo svojej zbierke má aj špecifické masky, ktoré sa nedávajú na tvár, ale na hlavu. Jednou z takých je aj maska tukana. „Vyrábajú ich panamskí indiáni z indiánskeho kmeňa Emberá, ktorý som priamo osobne navštívil,“ poznamenal. 

Prečítajte si tiež:

​Kukuričný festival

Pre Salvádorčanov je posvätná kukurica, preto usporadúvajú festival tejto plodiny, na ktorom si volia vlastnú kukuričnú kráľovnú. „Kandidátky majú odeté krásne šaty, ktoré sú vyrobené z kukurice,“ dodal Michal. 

Cestovateľ sa pochválil aj tým, že sa mu podarilo odfotiť aj národného vtáka Salvádoru, ktorý sa volá Torogos. „Je to maličký vtáčik, ktorý má chvost raz taký dlhý ako svoje telo,“ doplnil. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.