Poznáme ceny diaľničných známok na budúci rok, vodičov potešia

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

V minulosti sa už viackrát uvažovalo o ich zdražení.

Koľko zaplatíme od nového roka za diaľničnú známku? Televízia Markíza má exkluzívne k dispozícii informáciu o budúcich poplatkoch na slovenských diaľniciach. Aj od januára budeme stále patriť k najlacnejším v celej Európskej únii. V minulosti sa už viackrát uvažovalo o ich zdražení.

Takéto sú aktuálne ceny diaľničných známok u nás - 50 eur za ročnú, 14 za mesačnú a 10 eur za 10-dňovú. Nezmenili sa už od roku 2011. A ministerstvo dopravy poteší vodičov aj na budúci rok. "Ceny diaľničných známok sa nebudú zvyšovať ani budúci rok, napriek tomu, že patria k najnižším v regióne," uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.

Ponechanie súčasných cien sa zdá byť logické aj vzhľadom k tomu, že tento rok u nás nepribudol ani jeden jediný nový kilometer diaľnice. Už menej logické sa však mnohým vidí to, že ročná diaľničná známka platí vždy len do januára ďalšieho roka, a to bez ohľadu na to, či si ju kúpite trebárs aj v septembri. A aj keď vodiči či odborníci dlhodobo volajú po zmene, aj v tomto prípade zostáva všetko po starom.


„Treba si uvedomiť, že financie z diaľničných známok idú ďalej na výstavbu a údržbu diaľníc a zavedenie technického roka by znamenalo značný finančný výpadok. Práve preto sme pristúpili ku kompromisu, že nezvyšujeme cenu, ale ponechávame kalendárny rok," dodala Ducká.

„Keby NDS ponechala existujúcu známku a spravila ďalšiu možnosť - 365 dní za vyššiu cenu, výpadky by neboli a všetci by boli spokojní," tvrdí dopravný analytik Jozef Drahovský.

Tak či onak, slovenské známky zostávajú aj naďalej najlacnejšie v okolí. Je však pravda, že máme aj jednoznačne najmenej spoplatnených úsekov. A v prepočte na kilometre diaľnic a rýchlostných ciest, ktoré máme k dispozícii, už najlacnejší rozhodne nie sme. Za kilometer platíme 8 centov, pričom v susednom Česku je to len takmer polovica. No a v Nemecku, ktoré má 13-tisíc kilometrov diaľnic, je známka ešte stále zadarmo.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Diaľničná známka

Dôležité udalosti