Horšia bolesť ako pri pôrode. Urológ vysvetlil, prečo by sme mali dbať na starostlivosť o obličky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pokiaľ nás nebolia, ani o nich nevieme. Obličky sú životne dôležitým párovým orgánom, no na ich prevenciu sa často zabúda.

Urológ Jozef Dubravický vysvetlil, s akými zdravotnými problémami ho najčastejšie navštevujú pacienti a čo by sme nemali pri starostlivosti o obličky zanedbať.

Prečítajte si tiež:

Funkcie obličiek

Za minútu prečistia až 120 mililitrov krvi. Z tela odvádzajú škodlivé látky a ovplyvňujú krvotvorbu. Napriek tomu, že sú pre naše telo nevyhnutné, často na ne zabúdame.

Spozornieť by sme mali najmä vtedy, ak trpíme cukrovkou či vysokým krvným tlakom. „Musíme si uvedomiť, že obličky čistia krv a nemali by sme ich zbytočne zaťažovať,“ hovorí urológ.

Prečítajte si tiež:

Základom je prevencia

Dubravický sa za 28 rokov praxe na urologickej klinike stretol s pacientami, ktorí podľa jeho slov dlhé roky ignorovali svoje zdravotné problémy, až im napokon zlyhali obličky.

Prevencia pritom vôbec nie je komplikovaná. Podľa lekára je základom vyvážená strava, pohyb a dostatok tekutín.

Dôležité sú aj preventívne prehliadky, no lekárov vo všeobecnosti navštevujú pacienti až vtedy, keď pociťujú bolesti a komplikácie.

Prečítajte si tiež:

Krutá bolesť

Tento prístup je však chybný a nebezpečný. Bolesť obličiek podľa slov urológa prichádza v prípade zápalu alebo pri prekážke v odtoku moču, čo môže spôsobiť nádor, či obličkové kamene.

„Bolesť obličiek je horšia ako bolesť pri pôrode. Je mimoriadne nepríjemná a krutá. Sprevádza ju zvracanie a bolesti v spodnej časti brucha, ktoré môžu presahovať až do genitálií,“ vysvetľuje Dubravický.

Väčšina chronických ochorení obličiek sa nijako neprejaví a pacient zvykne navštíviť lekára až v pokročilom štádiu, keď sa objaví únava či chudokrvnosť.

Ak sa chceme vyhnúť podobným komplikáciám, mali by sme pravidelne chodiť na preventívne prehliadky, vďaka ktorým môžu lekári včas zachytiť rôzne ochorenia.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.