Počet online podvodov rapídne rastie. Tu sú rady experta, ako sa chrániť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

S rôznymi formami podvodu sa stretol každý druhý Slovák. Priemerná suma, ktorú podvodníci od obete získajú, predstavuje 2 700 eur.

Šéf bezpečnosti a CTO Slovenskej sporiteľne Ján Adamovský vysvetlil, s ktorými podvodmi sa najčastejšie stretávajú v banke a ako sa pred nimi účinne chrániť.

Prečítajte si tiež:

Najčastejšie online podvody

Neustály rozvoj technológií a umelej inteligencie dopomáha aj podvodníkom, ktorí sú čoraz sofistikovanejší.

Medzi najčastejšie formy online podvodov patria falošné ponuky na bazári, falošní bankári, investovanie do kryptomien, takzvaní romantickí podvodníci či phishing vo forme podvodných SMS správ a emailov.

Prečítajte si tiež:

Kľúčová je prevencia

Adamovský vysvetľuje, že najdôležitejšia je vždy prevencia. Jej súčasťou je aj vedieť, aké typy podvodov nám hrozia a neustále by sme sa mali informovať o tom, aké nové techniky podvodníci používajú.

Tvrdí, že sa v banke stretávajú často s tým, že obeť nechtiac odovzdá svoje prihlasovacie údaje podvodníkom, napríklad prostredníctvom podvodnej SMS správy či emailu. Okrem súkromných a citlivých informácií majú tak podvodníci prístup aj k internetovému bankovníctvu obete.

Ak by sme sa stali obeťou podvodu, podľa slov šéfa bezpečnosti by sme mali ihneď kontaktovať banku. „Včasná reakcia nezaručuje, že je peniaze možné úplne zachrániť, ale určite zvyšuje šancu na ich záchranu,“ hovorí.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.