Vzácne a vážne ochorenie jej zistili až v dospelosti. Život Elišky a jej rodiny sa nečakane navždy zmenil

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Eliška trpí závažnou chorobou svalov, takzvanou Myasteniou gravis. Jej stav sa vraj nikdy výrazne nezlepší. Dnes už trojnásobná mama však 24 rokov netušila, že žije s diagnózou, ktorú nikto z lekárov dlho nedokázal určiť. Choroba Elišku priviedla doslova na dno, no ona sa predsa dokázala pozbierať.

„Môj život je veľmi náročný. Človek si ráno povie, že potrebuje na záchod a ide. Ja to také jednoduché nemám. Musím sa postaviť na nohy, prejsť tých pár metrov a u mňa to niekedy trvá aj polhodinu, kým sa rozhýbem,“ vraví Eliška Bondorová.

Najhoršie sú pre ňu pády, vraví, že nevie ani spočítať, koľkokrát si rozbila hlavu. 

Prečítajte si tiež:

Náročný život

Eliška od detstva behávala dlhé trate a vyhrávala preteky. Lekári za dlhých 24 rokov nezistili, že má toto ochorenie, hoci ho má od narodenia.

Jediné, čo pociťovala, bola únava. Vysvetľovala si to však dlhými zmenami v práci. Neskôr začala odpadávať. Dnes ju ochorenie ovplyvňuje pri všetkom.

„Je to zriedkavé neurologické ochorenie, ale je v podstate známe už veľmi dlhý čas. Patrí medzi autoimunitné ochorenia. Vytvárajú sa pri ňom protilátky proti povrchu svalovej bunky. Akýkoľvek vôľou ovládaný sval sa môže unaviť veľmi rýchlo. To znamená, že čím viac ho používate, tým je viac unavený,“ vysvetľuje neurológ Ivan Martinka.

Život s ochorením je pre Elišku veľmi náročný. Vraví však, že ide o veľkú psychickú záťaž aj pre jej najbližších. Sama sa s tým už zmierila, no okolie to nechápe.

Je síce liečiteľné, no úplne sa vyliečiť nedá. Ročne na celom Slovensku diagnostikujú toto ochorenie stovke pacientov.

Akoby toho nebolo málo, jej malý syn sa narodil predčasne a s postihnutím. Viac sa dozviete v reportáži z Reflexu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.