Nevinné počúvanie hudby i telefonovanie sa môže skončiť tragicky

Ilustračná snímka.
Zdroj: Jaromir Chalabala/shutterstock.com

Nepozornosť chodcov je strašiakom vodičov.

Nevinné počúvanie hudby sa môže skončiť tragicky. Najmä, keď ju počúvate vtedy, keď by ste nemali. V dopravnej premávke! Chodci si v mnohých prípadoch nevšimnú ani to, že sa na nich rúti auto.

Chcela si vypočuť svoju obľúbenú pesničku a skončila v nemocnici. V ušiach mala slúchadlá a pri prechádzaní cez cestu si nevšimla auto. To už nestihlo zabrzdiť a mladá žena z Vyškova skončila v nemocnici. Toto však nie je jediný prípad a netýka sa len našich susedov. Nepozornosť chodcov je strašiakom vodičov aj u nás.

„Medzi najčastejšie príčiny nehôd s účasťou chodcov patri prechádzanie cez cestu so slúchadlami v ušiach a mobilom ruke, ale aj nepoužívanie reflexných prvkov, prechádzanie mimo prechodu pre chodcov a vybiehanie spoza aut," vysvetlia Denisa Baloghová z policajného prezídia.

Nepočúvajte hudbu na priechode pre chodcov

Počúvať hudbu cez slúchadlá je príjemné. Zreteľnejšie vnímame basy, spev aj aranžmány skladieb. Nemali by sme to, ale robiť vtedy, keď prechádzame cez cestu, pretože na chvíľu prichádzame o jeden zmysel. Sluch. A ten je v dopravnej premávke rozhodujúci.

Zdroj: patronestaff/shutterstock.com

„Keď má človek slúchadlá, na hlasno pustenú hudbu, nepočuje sanitky, hasičov, nič. O tento vnem je ukrátený. Má pocit, že na druhej strane naskočila zelená a môže kedykoľvek vstúpiť. Veľakrát však vstúpi pod sanitku, hasičov či električku," tvrdí dopravný analytik Jozef Drahovský.

Chodec je pred vstupom na vozovku je podľa zákona povinný sa za akýchkoľvek okolností presvedčiť, či mu nehrozí nebezpečenstvo.

Tento zákon sa, ale čoskoro zmení a dopravný analytik vidí možné riziká. Podľa Drahovského má sprísniť pravidlá pre vodičov.

„Ak chodec stojí na okraji cesty, chodníka a zjavne chce prejsť na druhú stranu, vodič je mu povinný dať prednosť. Toto ale neplatí pre sanitky, hasičov a električky. Keď však bude na priechode a vodič ho zbadá je to v poriadku. Ale ak nie, chodec bude niekde schovaný za bilboardom za rohom, tak nemôže očakávať, že mu dá vodič prednosť," dodal analytik.

V našej reportáži sa dozviete, či vám poisťovňa preplatí prípadný úraz, ak sa zistí, že ste mali v ušiach slúchadlá.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kultúra

Dôležité udalosti