Žltačka sa rozšírila do ďalšej obce na východe. Musia zaočkovať stovky detí, no teraz nemajú vakcíny

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Rozšírila sa do ďalšej obce na východe. Nové prípady žltačky typu A potvrdili tentoraz u žiakov z Bystrian. Opäť u detí z osady.

Za posledné mesiace ochorenie špinavých rúk postupne potrápilo takmer všetky regióny východného Slovenska. Najnovšie je už aj v spišskonovoveskom okrese, a to v obci Bystrany, kde prvý prípad zaznamenali v polovici januára.

Prečítajte si tiež:

Čakajú na vakcíny

V novom ohnisku sú zatiaľ štyri potvrdené prípady u školopovinných detí. Hygienici preto začiatkom týždňa nariadili povinné očkovanie pre všetky deti z obce od dvoch do 15 rokov.

A tak si kľučku u najbližšieho pediatra niektorí rodičia a ich deti teraz doslova odovzdávajú. Miestni, ktorých sme u lekára stretli, hovoria, že majú strach a chcú dať deti zaočkovať.

Aj lekár Rahim Amiri z detskej ambulancie v Spišských Vlachoch hovorí, že pacienti chodia. Podotýka však, že im treba zdôrazňovať, aby dodržiavali hygienické normy.

Zaočkovaných je 22 detí, no v Bystranoch potrebujú dokopy zaočkovať 300 až 400 detí. Aktuálne pre nich však pediater nemá vakcíny. Čaká, kým dorazia.

Prečítajte si tiež:

Rodičia majú strach

Miestna škola teraz pravidelne dezinfikuje všetky priestory aj nábytok. Osvetu robia žiakom aj rodičom. Vytlačili im tiež informačné letáky.

Škola však eviduje pokles počtu detí na vyučovaní. Riaditeľ základnej školy v Bystranoch Matej Mikula hovorí, že sa rodičia boja deti pustiť do kolektívu. Podľa odborníčky zatiaľ nie je potrebné školu zatvoriť.

Inkubačná doba ochorenia môže byť aj 50 dní a aj preto sa s odstupom času postupne objavujú nové ohniská naprieč východom. Až na pár výnimiek sa všetky doterajšie prípady v lokalitách epidémie potvrdili u detí z osád. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.