Prvé slovenské auto oslavuje storočnicu. Ľudia mu dali názov podľa nezameniteľného zvuku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prvé slovenské auto má už vyše sto rokov. Skonštruoval a zhotovil ho jednoduchý zámočník Michal Majer. Model Majerovej Drndičky, ako toto legendárne auto volajú, odteraz zdobí námestie Hronského Beňadika.

Amatérsky konštruktér zostrojil unikátny kabriolet v Psiaroch, teda v časti Hronského Beňadika. Bol to dvojvalec, auto malo tri rýchlosti a radiacu páku na pravej strane. Dokázalo ísť päťdesiatkou.

Zaujímavosťou je, že ho zhotovil podľa auta bulharského cára Ferdinanda Coburga.

Drndičkou vraj konštruktér nazval auto podľa drnčiaceho zvuku počas jazdy. 

Prečítajte si tiež:

Unikátne dielo

Model auta je odteraz v Hronskom Beňadiku. Zhotovila ho mladá umelecká kováčka s otcom a bratom v dielni v Hajnáčke neďaleko Rimavskej Soboty.

„Robili sme to s obrovskou, ale obrovskou chuťou, lebo sme robili niečo unikátne. Z našej dielne už vyšlo veľa diel, ale toto má také špeciálne miesto v mojom srdci. Ja som pôvodne automechanik,“ hovorí umelecký kováč Tibor Kosec.

„Materiál sme zháňali zo železiarstva a súčiastky sme si vyrábali sami. Okrem kolies, tie sme zohnali z autobazáru,“ približuje Andrea Kosecová.

Autíčko je dlhé dva a pol metra, presne ako originál. Váži 400 kíl a v dielni na ňom pracovali takmer polrok. Každý deň od rána do večera. 

„Najťažšie na celom autíčku bolo urobiť blatníky. To bola najväčšia výzva. Autíčko má nápravy, dá sa s ním jazdiť. Ja som s ním aj doma jazdila po dielni,“ dodáva Andrea.

Auto dali pozinkovať, aby nehrdzavelo.

Prečítajte si tiež:

Originálna Drndička skončila na smetisku

Vnučka strojcu prvého auta si na starého otca ešte pamätá.

„Ako to skonštruoval, to nie, to už len autíčko bolo odložené. On na ňom už nechodieval, ja som ho nevidela na tom aute chodiť,“ hovorí Jozefína Košťálová.

Originálna Drndička, ktorú teraz nahradil tento model, bola pojazdná do 50. rokov minulého storočia, no napokon skončila na smetisku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.