Hrozí, že za kilo cukru onedlho zaplatíme raz toľko ako dnes

Cukrovarník.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Myslia si to cukrovarníci.

Taký lacný snáď ešte nebol. Už takmer rok, môže každá krajina Európskej únie vyrobiť toľko cukru, koľko uzná za vhodné. Cukru je vo svete prebytok, čo jeho cenu zrazilo prudko nadol.

Cukrovarníci ale upozorňujú, že nepotrvá dlho a za kilogram cukru zaplatíme raz toľko ako dnes.

Kvóty na cukor mali zabezpečiť istú cenovú stabilitu na trhu. Každému členskému štátu Únie pridelili  hranicu, koľko cukru mohol vyrobiť. "V októbri 2017 skončili kvóty na cukor, mnohé členské štáty smerom na západ od nás zvýšili produkciu cukrovej repy, začala sa dovážať z Thajska, Indie a to znamená, že cena cukru klesla," povedala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

Tlaku silných hráčov na trhu zatiaľ slovenskí pestovatelia odolávajú. Začali už so zberom cukrovej repy.

Slovensko stále patrí medzi krajiny, ktoré si cukor vedia vyrobiť samy. Cukrovú repu pestujú napríklad v Matuškove pri Seredi. "Máme tu 22 000 hektárov a máme tu dva cukrovary, ktoré sú schopné a ochotné spracovať túto komoditu," uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

Cena cukru oproti minulému roku klesla o polovicu. Kilogram cukru kúpime v obchode teraz v priemere za 60 centov.

"To našich cukrovarníkov a pestovateľov cukrovej repy dostáva do polohy, kedy pestovanie cukrovej repy a výroba cukru sa stáva menej rentabilnou," hovorila Matečná.

"Doteraz bola tá repa pre nás ekonomicky zaujímavá. Tam jediné, čo sa dá bojovať, pokúsime sa zvyšovať hektárové výnosy a robiť to čo najekonomickejšie, znižovať náklady pri výrobe, ja inej cesty nevidím," vysvetlil pestovateľ cukrovej repy v Matuškove Štefan Rakycký.

Zo 41 cukrovarov na Slovensku zostali dva – v Seredi a v Trenčianskej Teplej.

Cukrovarníci upozorňujú, že pri cukre sa môže zopakovať parodox ako pri masle. To po zrušení kvót najskôr zlacnelo. Straty producentov prinútili obmedziť jeho výrobu a keďže ho bol nedostatok  - výrazne zdraželo.

Viac v reportáži Moniky Kolekovej.


NITRA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cukor

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.