Práca len pre silné žalúdky. Na Slovensku chýbajú obhliadajúci lekári

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na Slovensku chýbajú obhliadajúci lekári. Práca pre silné žalúdky nie je pre väčšinu lekárov atraktívna, a tak sa ich Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou snaží motivovať.

Náplňou práce obhliadajúceho lekára je odlíšiť násilnú smrť od nenásilnej a stanoviť dátum a čas úmrtia.

„Počet lekárov, tak ako v celom sektore zdravotníctva je nedostatočný, a to zanemená, že my takisto sa snažíme prilákať alebo robiť propagáciu tejto činnosti,“ hovorí Michal Palkovič z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. 

Na Slovensku v súčasnosti vyráža do terénu okolo 140 obhliadajúcich lekárov, no to ani zďaleka nestačí.

Prečítajte si tiež:

„My by sme boli radi, keby sa to číslo zvýšilo, lebo tým sa, samozrejme, aj tá dostupnosť lekára a časy jeho dojazdu výrazne znížia,“ podotkol Palkovič.

Málo sa o tom rozpráva, ale práca obhliadajúceho lekára je v zásade veľmi neatraktívna. Situácie, v ktorých sa tie obhliadky dejú, sú veľakrát až dramatické, kritické, jedná sa niekedy o kriminálne činy,“ poznamenal všeobecný lekár Marek Foldesi. 

Jediný v okrese

Potvrdil to aj doktor Orság, ktorý už je na dôchodku. Mŕtve telá obhliadal niekoľko rokov a v Levickom okrese, najväčšom na Slovensku, istý čas ako jediný.

Jazdil aj mimo okresu. Mesačne urobil až neuveriteľne veľa výjazdov, hoci mal už po osemdesiatke.

Za jeden mesiac mal priemerne 60, 70, ale aj 113 tiel. „Havárie, osamelí ľudia, ktorí boli nájdení, v rieke utopenci. Je to veľmi náročné. Pokiaľ nie je obhliadajúci lekár šofér ako som ja, tak je to ťažko zvládnuteľné,“ priznal Orság.

Na mnohé tragické udalosti si dodnes pamätá.

Prečítajte si tiež:

„Je to väčšinou vhodné pre mladých začínajúcich lekárov. Mnohí si zakladajú rodiny, čiže nám vypadávajú najmä pani doktorky. Takisto je to vhodné aj pre lekárov vo vyššom veku, to znamená, že sa bavíme o dôchodcovskom veku,“ myslí si Palkovič. 

Ak nie práca, tak aspoň finančná odmena by vraj mohla byť zaujímavá.

„Za výkon prehliadky mŕtveho tela je dnes nastavená odmena vo výške 85 eur, čo je celkom atraktívne v súvislosti s tým, aké iné odmeny máme v zdravotníctve,“ dodal Palkovič.

Obhliadajúcich lekárov hľadajú všade, no najviac ich chýba v Nitrianskom, Trnavskom a Prešovskom kraji. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.