Európou sa šíri nebezpečná choroba. Na Slovensku sú rizikové všetky kraje

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Európou sa vo veľkom šíria osýpky. Časovaná bomba tiká aj u nás. Zaočkovanosť na Slovensku je pod úrovňou kolektívnej imunity. Pribúda ľudí, ktorí vakcíny odmietajú.

Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že počet prípadov osýpok v Európe sa vlani v porovnaní s rokom 2022 zvýšil trojnásobne. Minulý rok bolo na našom kontinente vyše 30-tisíc nakazených. Dôvodom je najmä pokles zaočkovanosti. 

„Osýpky patria medzi najnákazlivejšie ochorenia. Rýchlo sa šíria vzduchom najmä medzi neočkovanými. Stačí kýchnutie či zakašľanie,“ vysvetlila Kate O'Brien, imunologička WHO.

Prečítajte si tiež:

Prípady na Slovensku

Minulý rok sme na Slovensku mali šesť prípadov, takmer všetky importované zo zahraničia. Momentálne je najviac chorých vo Veľkej Británii. Od októbra tam potvrdili 216 nakazených osýpkami. Najčastejšie ide o deti do 10 rokov.

„Takáto situácia môže, samozrejme, nastať aj na Slovensku. Nedá sa pri osýpkach zariadiť, že človek, ktorý je neočkovaný, neprekonal – neochorie, keď príde do kontaktu,“ povedala Elena Prokopová, hlavná pediatrička MZ SR.

Prečítajte si tiež:

Očkovanie

Na to, aby sme mali kolektívnu imunitu a aby sa osýpky nešírili, potrebujeme mať zaočkovaných viac ako 95 percent populácie. Posledné štatistiky ale hovoria, že rizikové sú takmer všetky kraje. Úroveň kolektívnej imunity si udržali len Nitriansky a Trnavský kraj.

„Ochorenie prebieha často závažne, ale hlavne vo veľa percentách sa objavujú následky ochorenia – poškodenia centrálneho nervového systému, poškodenia srdca, ťažké zápaly pľúc a podobne,“ opisuje Prokopová.

Očkovanie proti osýpkam patrí medzi povinné. Zároveň je ale najodmietanejšie.

Epidémiu osýpok sme tu mali v roku 2019, keď sa na východnom Slovensku nakazilo vyše 300 detí.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.