Vtáčia chrípka naberá na sile. Na Záhorí našli desiatky uhynutých labutí, na juhu Slovenska utratia 40-tisíc nosníc

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vtáčia chrípka naberá na sile. Na Záhorí rátajú desiatky uhynutých labutí. Na juhu Slovenska sa vírus dostal aj na hydinovú farmu.

Pred vyše týždňom odtiaľto odviezli 70 labutí. V pondelok boli na brehu ďalšie. Predpoludním po ne prišlo auto. „Aktuálne tu bolo 30 uhynutých labutí a jedna hus, ktoré sme teda naložili a pôjdu do spracovateľského závodu do Žiliny,“ povedal Tomáš Hurban, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Senica. 

Z diaľky bolo vidno, že na hladine je ďalšia mŕtva labuť, ktorú bolo treba vytiahnuť na breh. Na pomoc prišli hasiči. Za normálnych okolností by použili motorový čln, keďže je však časť jazera zamrznutá, na vodu išli s nafukovacím mostíkom.

V rámci Záhoria hlásia prípady vtáčej chrípky v okolí viacerých vodných plôch, na jazere neďaleko obce Sekule ich zatiaľ evidujú najviac. Spolu zatiaľ okolo stovky. Stúpajúca krivka sa podľa ornitológa ešte nezastavila.

Prečítajte si tiež:

Ohnisko aj pri Komárne

Vírus sa už dostal aj do komerčného chovu. Hygienici potvrdili vtáčiu chrípku na farme v komárňanskom okrese.

„Aj v tomto prípade v okolí tejto farmy boli uhynuté labute na vodných plochách, takisto v mŕtvom ramene Dunaja,“ povedal Jozef Bíreš, riaditeľ veterinárnej správy. 

Utratiť budú musieť 40-tisíc nosníc. Neďaleko je ďalšia farma s ešte väčším chovom. Ten zatiaľ vyzerá byť v poriadku, no inkubačná doba je 7 dní, hygienici ho preto monitorujú.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.