Polícia už tuší, kto ukradol pol kilometra medeného kábla zo stožiara s vysokým napätím. Buď mal pevné nervy, alebo skúsenosti

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Krádež, aká nemá minimálne pod Tatrami obdobu. Zo železničnej trate zmizlo približne pol kilometra medeného lana. Viselo na stožiaroch medzi Svitom a Lučivnou. Ten, kto na stožiar s vedením vysokého napätia vyliezol, musel mať buď pevné nervy, alebo bohaté skúsenosti.

Nevedno, či kradol sám alebo mal kumpánov. No zjavne to bolo celé premyslené. Odľahlú časť železničnej trate zakrýva les aj protihlukové bariéry. Zo spleti drôtov, ktorá vzbudzuje rešpekt už zo zeme, „dostala nohy“ časť zosilňovacieho vedenia.

„Páchateľ prerušil dvojžilové medené lano, ktoré bolo umiestnené vo výške osem metrov,“ priblížila policajná hovorkyňa Prešovského kraja Jana Ligdayová.

Na Slovensku sme si zvykli už azda na všetko, no to, čo tentoraz predviedli dlhoprstí, je podľa železničiarov naozaj sila. „Páchatelia uvedené lano prestrihli priamo v prevádzke pod napätím 3000 voltov. To dokumentuje, že boli na krádež dobre vybavení a pripravení,“ zhodnotila Vladimíra Bahýlová, hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky.

Prečítajte si tiež:

Škoda za tisíce

V zberných surovinách vykupujú kilogram medi za necelých sedem eur. Železničiari vyrátali škodu na viac ako štyri tisícky. „V dôsledku tohto konania došlo k prerušeniu prenosu elektrického napätia. Bola teda ohrozená prevádzka všeobecne prospešného zariadenia,“ uviedla Jana Ligdayová.

Železničiari sa ihneď pustili do provizórnej opravy, ktorá si vyžiadala výluku trakčného vedenia a koľaje. „Vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko táto mimoriadna udalosť neovplyvnila. Aktuálne premávajú podľa platného cestovného poriadku,“ informoval Dominik Drevický z odboru komunikácie ZSSK. Šťastím v nešťastí bolo, že na tomto úseku sú dve koľaje. Inak by táto krádež hlavnú železničnú tepnu ochromila. 

Kým neďaleko Lučivnej finišovali s opravou, v Bratislave sa zamysleli nad tým, že škoda mohla byť aj omnoho vyššia. Ako uviedla hovorkyňa ŽSR, stalo by sa tak v prípade „neúmerného prehriatia a zničenia trolejového drôtu, respektíve nosného lana“. Hrozila by aj kolízia s hnacím koľajovým vozidlom. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.