Prípad, aký Slovensko ešte nezažilo. Na farme neďaleko Komárna musia utratiť rekordný počet hydiny

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prípad, aký Slovensko ešte nezažilo. Na farme neďaleko Komárna musia utratiť 40-tisíc kusov hydiny, ďalších 160-tisíc je stále v ohrození.

Farma v Zlatnej na Ostrove nahlásila úhyn hydiny vo štvrtok (25. 1.). Na druhý deň to mali aj na papieri. „Prítomnosť vírusu vysokopatogénneho H5N1, vtáčia chrípka,“ povedal Oskar Slivka, riaditeľ RV PS Komárno. 

Podľa Daniela Molnára, riaditeľa ÚHZ, dosiaľ na Slovensku vo veľkochove výskyt nebol: „Toto je vlastne prvý prípad. Ide o farmu, ktorá produkuje násadové vajcia, ktoré následne idú do liahní, čiže nejde o produkciu mäsa a vajec na priamu konzumáciu.“

Až 95 percent chorých zvierat uhynulo. Zvyšok likviduje špeciálna čata.

Prečítajte si tiež:

Zákaz vstupu

S likvidáciou začali v utorok ráno. Z bezpečnostných dôvodov sa však verejnosť bližšie k farme priblížiť nesmie. Celý objekt strážia policajti. Predpokladá sa, že denne by vedeli utratiť 8 až 10-tisíc kusov. Zostáva asi 30.

Podľa Molnára tu riziko nákazy vždy existuje: „Napriek tomu, že chovatelia každoročne prijímajú opatrenia v tomto zimnom období, špeciálne, sprísnené, aby sa tomuto ochoreniu vyhli.“

O prenos ochorenia sa starajú v 99 percentách divožijúce vtáky. 

Na farme je aj druhý chov, v ktorom je 160-tisíc kusov hydiny. Vírus tam zatiaľ nie je. 

Straty sú v týchto prípadoch vysoké. „Straty sa rátajú podľa veľkosti fariem a rátajú sa aj v 100-tisícoch eur a pri obrovských farmách to môžu byť aj milióny eur,“ povedal Molnár. 

V pozornosti sú teraz aj drobnochovatelia z okolia. Zmeny správania u chovaných zvierat majú hlásiť veterinárovi, obci prípadne miestnej veterinárnej správe. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.