Stabilné kontroly na česko-slovenských hraniciach sa končia

Stabilné kontroly na česko-slovenských hraniciach sa končia
Na snímke český policajt náhodne kontroluje osobné motorové vozidlo na česko-slovenskej hranici pri meste Lanžhot. Zdroj: TASR - Michal Svítok

Režim na česko-slovenských hraniciach sa zmení. Aktuálna podoba kontrol sa končí, odteraz budú už len náhodné. V stredu o tom rozhodla česká vláda. Minister vnútra Vít Rakušan argumentoval nízkym počtom zadržaných a tiež vysokými nákladmi, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Kontroly v tejto podobe sa končia, avšak budú pokračovať náhodné kontroly,“ povedal po rokovaní českej vlády jej predseda Petr Fiala. Opatrenie sa tak skončí 2. februára.

O možnosti, aby sa kontroly ďalej nepredlžovali, hovoril v Českom rozhlase pred začiatkom rokovania aj minister vnútra.

Prečítajte si tiež:

​Avizoval, že okrem nízkeho počtu zadržaných nelegálnych migrantov bude pred ministrami argumentovať aj vysokými nákladmi na toto opatrenie. Len za január to podľa neho bolo viac než 30 miliónov korún (1,2 milióna eur).

Podľa policajného prezidenta Martina Vondráška je na jednej zmene aktuálne nasadených 88 policajtov a k dispozícii je ďalších 21 príslušníkov Colnej správy. Zo začiatku na jednej zmene slúžilo viac než 140 policajtov.

Česká vláda rozhodla o zavedení dočasných kontrol na celej dĺžke hranice so Slovenskom vlani 4. októbra pôvodne na desať dní. Podľa Fialu išlo o reakciu na pripravované kroky Poľska a Rakúska. Kontroly potom štyrikrát predĺžila.

Pozrite si aj reportáž o ukončení kontrol na hraniciach s Maďarskom, ktorú sme odvysielali 22. januára:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Migrácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.