Bezplatná prímestská doprava autobusom sa v Banskobystrickom kraji končí. Od štvrtka bude platiť nový systém

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Streda je posledný deň, keď sa v prímestskom autobuse odveziete v Banskobystrickom kraji zadarmo. Župa zavádza nový systém, vo štvrtok sa menia spôsoby nákupu lístkov aj cestovný poriadok. Využiť výhodu cestovania bez peňazí tam môžete už len do stredajšej polnoci.

Pred klientskym centrom na autobusovej stanici ľudia čakajú v radoch, aby si kúpili lístky a pracovníčky im vysvetľujú nový systém. Krajská samospráva chcela predísť zmätkom a počas celého januára umožnila ľuďom cestovať bezplatne. „Doteraz bola možnosť využiť dopravnú kartu, ale od zajtra (1. 2. 2024) to môže byt bankomatová karta, ISIC, hodinky, mobil alebo aj dopravná karta,“ priblížil predseda kraja Ondrej Lunter.

Predtým mali autobusy, trolejbusy a vlaky svoj vlastný spôsob kupovania lístkov. Cieľom nového integrovaného systému má byť to, aby sa vo všetkých vozidlách dalo platiť rovnako. Župa začala s prímestskou dopravou, od štvrtka zmenia niektoré cestovné poriadky, niekde spoje pridajú. Lístok priamo v autobusoch si kúpite v novom odbavovacom zariadení pri vodičovi. Dá sa to však aj inými spôsobmi. Ak si totiž do stredajšej polnoci kúpite cez e-shop časový lístok, získate k nemu ďalších 30 dní jazdenia v prímestských autobusoch zadarmo.

Prečítajte si tiež:

Integrovaný systém by mal zjednotiť verejnú prepravu. Všade by sme mali platiť rovnako a spoje by mali na seba nadväzovať. Kým v zahraničí bežná vec, u nás hudba budúcnosti. Integrovaný systém platí iba v niektorých krajoch, niekde čiastočne, niekde ho len testujú. „Dávame dokopy tarifu u autobusovej dopravy, MHD, u vlakov a každý je v zodpovednosti niekoho iného, s tým je problém,“ vysvetľuje odborník.

Integrovaná, teda spojená doprava by však odľahčila cesty, čiastočne by zmizli zápchy. „Ak by cestovanie vlakom a nadväznosť autobusom bola komfortná a platil by jeden zvýhodnený cestovný lístok, ľudia by šli radšej ako autom,“ myslí si.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.