Sovietske lietadlo stálo vo Svidníku dlhé roky na jednom mieste. Podarilo sa ho rozhýbať a odtiahnuť stovky metrov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Podarilo sa im ho rozhýbať. Vojenská tatrovka pohla lietadlom, ktoré desiatky rokov stálo na jednom mieste. Predchádzala tomu zložitá príprava. Začala sa opravou starých kolies. Vďaka tomu lietadlo prešlo desiatky metrov po vlastnej osi ťahané lanom.

Nad tým, že by s lietadlom nepohli, ani na chvíľu nezaváhali. Na jeho presun sa pritom chystali už v decembri. Čakať museli, aby zamrzol terén, len tak mohli lietadlo presunúť. Trvalo to necelú hodinu a unikátny stroj je už pod balkónom budovy svidníckeho vojenského múzea.

„Ťahali sme za dve laná 300 až 350 metrov, nebola to sranda. Najviac nás prekvapila zadná ostroha, tam nám, bohužiaľ, strelila pneumatika,“ opisuje Alojz Šivecký z leteckého múzea v Košiciach. Má kontakty v zahraničí, kde ešte takéto lietadlá majú. Spolieha sa preto na známych. „Hádam nám pomôžu a bude tam originál pneumatika, pretože zatiaľ tam máme pneumatiku z predného podvozku československého lietadla Let L-410 Turbolet,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:

K budove múzea sovietske lietadlo Lisunov nepremiestňovali náhodou. Park bojovej techniky prejde tento rok zmenami. Exponáty budú po novom rozmiestnené po celom priestranstve.

Vzácny letecký exponát chcú ešte viac zatraktívniť. Roky chátrajúci interiér chcú vrátiť do pôvodnej podoby tak, aby sa návštevníci múzea dovnútra dostali priamo z expozície.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.